Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 04-10-13, 11:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ρίχνω και φαί, Όταν ταΐζω τα χρυσόψαρα τρώνε και αυτά, για αυτό ρίχνω και φυλλαράκια για τι αν έριχνα μόνο πελετ δεν θα προλάβαιναν να φάνε τίποτα, ενώ με τα φυλλαράκια όλο και κάτι φτάνει στο πυθμένα να φάνε και αυτά. Τα φυλλαράκια δεν τα ρίχνω στη επιφάνεια, τα βυθίζω
-------------------------
Να σας πω παιδιά τώρα για το τάισμα. Τα ταΐζω με φυλλαράκια TropicalGoldfishColor, μικρά πέλετ Sera goldy color spirullina και σκουλήκια (Γαιωσκόληξ ο κοινός). Έχω δει και σχετική αναφορά εδώ στο GAB. Φέτος μάζεψα από το ταρατσόκηπο, έχω και μικρό λαχανόκηπο στο πίσω μέρος που έχει μόνιμα ήλιο, όταν έβγαλα τα καλοκαιρινά λαχανικά (ντοματιές, πιπεριές, αγγουριές κλπ) για να μπουν μαρούλια (εννοείτε πως δεν μπαίνουν λιπάσματα, κομποστ και κοπριά μόνο). Μάζεψα σε ένα μπολ γύρω στο μισό κιλό, τα έπλυνα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, έλιωσα και 2 σκόρδα με λίγο νεράκι και μπήκαν στο καταψύκτη, και μια δύο φορές την εβδομάδα ταΐζω όλα τα ψάρια, και χρυσόψαρα και τροπικά. Όταν ρίχνω τα σκουλήκια τα πιάνει αμόκ, τρελαίνονται. Ειδικά πριν την αλλαγή νερού έχει ένα καλό τάισμα με σκουλήκια. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι που να τα ενοχλεί πάντως, ίσα ίσα, και τρώνε και δείχνουν δραστήρια με λαμπερό χρώμα. Γενικά το τάισμα τους είναι πλουσιοπάροχο που καμιά φορά φοβάμαι μήπως το παρακάνω.
Επίσης σήμερα το πρωί μέτρησα τα νιτρικά και είναι πολύ χαμηλά σε σχέση με τις προηγούμενες φορές, μετά από πολύ καιρό είναι η πρώτη εβδομάδα που δεν χρειάστηκε να κάνω αλλαγή νερού και Τετάρτη (οι αλλαγές νερού γίνονται Τετάρτη και Σάββατο 30-40 λίτρα) Έχουν περάσει 2 εβδομάδες που χάρισα 3 ψάρια για να ελαττώσω κάπως την ιχθυοφόρτιση , πρόσθεσα και 1 κιλό ζεόλιθο και ίσως από τη πτώση της θερμοκρασίας να έχει πέσει ο μεταβολισμός τους και λερώνουν λιγότερο. Θα πρέπει να κάνω κάτι για ένα μεγαλύτερο ενυδρείο και μετά να δω τι θα βάλω σε αυτόν τον κύβο, κάτι που να αντέχει σε αυτές τις συνθήκες έξω. "Οψόμεθα"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 04-10-13 στις 11:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01640 seconds with 11 queries