Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 20-08-09, 07:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
πανω σε αυτα που λετε να σας πω καποιες μου σκεψεις...
για τα φιλτρα νομιζω οτι σε τοσα λιτρα ισως και να μην ειναι αναγκαια....
εγω εχω σκεφτει για μια αντλια που θα στελνει το νερο σε 1,5-2 μετρα υψος για να πεφτει απο καταρακτη...
η εισοδος του νερου στην αντλια θα γινετε απο ενα μεγαλο ανοιγμα που θα ειναι καλειμενο απο 2-3 στρωματα μπλε σφουγγαρι και ετσι θα εχω κατι σαν αμβουργου....
για την αλγη θα φυτευτουν γυρο απο την λιμνη πολλα δεντρα οποτε σε 2-3 χρονια δεν θα εχει καθολου προβλημα αν και πιστευω οτι σε τοσα λιτρα παλι δεν θα εχει....
οσο για την αναπληρωση εχω σκεφτει η λιμνη να εχει υπερχυλιση και τον χειμωνα που θα γεμιζει με τις βροχες να πηγαινει σε μια μεγαλη στερνα που θα υπαρχει κατω απο το σπιτι και για χρηση του σπιτιου και το καλοκαιρι απο εκει θα συμπληρωνω την εξατμιση....
πιστευω να σας ελυσα τις απορειες με τις σκεψεις μου... ε?????
Δυστυχώς και πάλι, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Μια τέτοια κατασκευεί, προϋποθέτει καλό σχεδιασμό, πολύ περισσότερες πρόνοιες απ' ότι σκέφτεσαι για την ώρα, υποδομή/άριστη κατασκευή και βεβαίως επαναλαμβάνω πολύ χρήμα.

Πιστεύω και εγώ ότι μια λίμνη τέτοιου μεγέθους μπορεί να λειτουργήσει και με μικρότερης ροής αντλίες και ότι όντως ελάχιστα πρέπει να γίνουν για τη φύλτρανση, εκτός βεβαίως η άλγη που θα σου είναι μόνημος βραχνάς σε μια τέτοια περίπτωση. Αν θέλεις όμως να δώσεις τις καλύτερες συνθήκες, τότε ΠΡΕΠΕΙ να δώσεις ανάλογη ροή με τα λίτρα σου σαν ένα μεγάλο ρυάκι ας πούμε.

Επίσης, με τη χαμηλή ροή υπάρχει το ενδεχόμενο να αντιμετωπίζεις πολύ εύκολα διάφορες μολύνσεις, ενδεχόμενο να μυρίσει η λίμνη και το χώμα που υπάρχει μέσα κ.α.

Για να είμαι ειλικρινής, θα σου έλεγα πρώτα να κατασκευάσεις μια μικρότερη, ας πούμε στα 8-10,000 λίτρα, βλέπεις τις αντοχές σου και τα κόστα σου, αποκτάς βασική πείρα και μετά αν επιμένεις προχωρείς σε αυτήν σου την ιδέα με περισσότερο μυαλό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01516 seconds with 11 queries