Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #112  
Παλιά 19-05-11, 13:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα μαλιστα, καταλαβενω πως λειτουργει...εγω νομιζα πως η αντλια επρεπε να ειναι τερμα κατω...με προφιλτρο +++ και αυτο με μπερδευε.. το σχεδιο εχει σωστη λογικη.. φ 50 να βαλω για σωλινα? υπαρχει περηπτωση να βουλωσει? να μπει καποιο ψαρακι?
Όσο χοντρότερος σωλήνας να είναι, τόσο το καλύτερο. Προσωπικά, έχω μπότομ ντρέιν, σύνολο ροής κάπου στα 18,000 λίτρα την ώρα. Κοι έχω αγοράσει και μικρά 10εκ. τα οποία τις πρώτες μέρες ήταν παρακαλώ κρυμμένα κάτω από το θόλο του αέρα, κάποια εκατοστά δηλαδή μακριά από τον κεντρικό σωλήνα άντλησης. Καμία απώλεια! Όπως και να' χει, και ψαράκια να τραβίξει, θα το βρεις στο πρώτο και κενό τμήμα του φίλτρου σου. Κάτι ανάλογο που θα συμβεί και στη δική μου περίπτωση με τα eazypots, γιατί η αντλία ακολουθέι μετά το φιλτράρισμα. Αν θέλεις, μπορείς κάλλιστα να προσαρμώσεις και ένα μικρότερο μπότομ ντρέιν χωρίς σον εξοπλισμό για την παροχή του αέρα, πράγμα που το κάνει πολύ-πολύ φθηνότερο. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακόμα και το μυαλό σου για DIY κατασκευή που θα τοποθετήσεις, καλύπτοντας εν μέρει το στόμιο του σωλήνα.

Αυτό που έχω να σου πω για ακόμα μια φορά, είναι ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙΣ!!! Υπομονή!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01460 seconds with 11 queries