Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 22-10-09, 12:12
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από velocity Εμφάνιση μηνυμάτων
Έστρωσα εγώ το 60λιτρο μου προσφατα με νιτριβεκ. Σε ένα μήνα και 1-2 εβδομαδες έστρωσε. Η θολούρα όντος αργεί να φύγει αν δεν κάνεις αλλαγές νερού. στο πετσοπ μου ειπαν να μην κανω αλλαγες αλλα επειδη τα νιτρικα και τα νιτρωδη εφτασαν στα υψη και ειχα και ψαρια μεσα δεν ειχα αλλη επιλογη. εκανα 5 αλλαγες νερου μεσα σε 6 εβδομαδες και αμεσως καθαρισε και εστρωσε και το φιλτρο. Α και να μην ξεχασω να αναφερω οτι καθ' ολη την διαρκεια ειχα 3 απωλειες. Οφειλονταν στο οτι δεν ειχα κανει εγκυρα αλλαγες νερου και στην προωρη ιχθειοφορτωση του ενυδρειου με ακαταλληλα ψαρια.
Άρα το ενυδρείο δεν είχε στρώσει, όπως φαίνεται εκ των υστέρων (αλλιώς δε θα είχε νιτρώδη, π.χ.).

Κι εγώ όταν έστρωσα το ενυδρείο (με αμμωνία) έριχνα νιτριβεκ, και έστρωσε σε 40 μέρες, όχι σε 1 βδομάδα ή 1-2 μέρες που λένε. Εγώ το θεωρώ μεγάλο παραμύθι πάντως...

Και μάλιστα αν θυμάμαι καλά στις οδηγίες λέει ότι το ρίχνεις και σε λίγο διάστημα (1-2 μέρες ; ) βάζεις ψάρια. Μου ακούγεται σαν "κλασσική" περίπτωση στρωσίματος με ψάρια, όπου απλά βασανίζονται και όποιος αντέξει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01384 seconds with 11 queries