Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 13-07-13, 10:16
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο "ταϊζεις" τη βιολογια σου αμμωνια, τοσο θα ανεβαινουν τα νιτρικα με τον καιρο. Η αμμωνια θα γινεται νιτρωδη και θα καταληγει στο "προϊοιν" του κυκλου του αζωτου, τα νιτρικα. Αλλωστε, στη συγκεκριμενη μεθοδο, οταν πια φτασεις στο τελος και εισαι ετοιμος για μεγαλη αλλαγη, τα νιτρικα συνηθως ειναι περα απο το ανωτατο οριο των tests. Αυτο μη σε απασχολει.
Δεν με απασχολεί, απλώς μου προκαλεί απορία πως εμφανίστηκαν τα νιτρικά ταυτόχρονα με τα νιτρώδη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εξακολουθω να μη θεωρω καλη ιδεα το στρωσιμο ενω πρεπει να λειψεις για πολλες μερες, κυριως τωρα στο τελος του.
Δεν διαφωνώ. Από την άλλη δεν έχω και τίποτα να χάσω (το πολύ-πολύ να ξεκινήσω στρώσιμο από την αρχή όταν γυρίσω).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα φυτα, η αμμωνια ειναι αυτη που βλαπτει καποια, οχι τα νιτρικα. Αντιθετως, τα νιτρικα αποτελουν τροφη για αυτα. Τα ψαρια, ομως, δεν θελουν νιτρικα. Οποτε, αυτο που πρεπει να γινει πριν βαλεις ψαρια, ειναι να κανεις μια πολυ μεγαλη αλλαγη νερου της ταξης του 80-90%, να κανεις μετρησεις ωστε να σιγουρευτεις οτι ειναι ασφαλες το περιβαλλον και διαδικασια τελος.
Το ερώτημα είναι, μετά την αλλαγή και τις μετρήσεις, βάζω φυτά και ψάρι μαζί, ή βάζω πρώτα τα φυτά και μετά από κάποιες μέρες το ψάρι.
Ή μήπως δεν κατάλαβα καλά και εννοείς να βάλω τα φυτά πριν την αλλαγή νερού, ενώ τα ψάρια φυσικά μετα;

Η άλλη μου απορία είναι, τα νιτρικά είναι πρόβλημα για την ίδια τη βιολογία; Δηλαδή αν μέχρι να γυρίσω ρίχνω αμμωνία για να τη διατηρήσω ζωντανή, και κατα συνέπεια τα νιτρικά θα αυξηθούν πολύ, είναι πρόβλημα (δεδομένου ότι μολις γυρίσω θα κάνω αλλαγή και μετρήσεις);
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01621 seconds with 11 queries