Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 10-07-13, 00:34
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
Έχω ξεκινήσει εδώ και 13 μέρες στρώσιμο με αμμωνία. Είναι φυσιολογικό που ακόμα δεν έχω δει μείωση της αμμωνίας;

Το ενυδρείο είναι 125lt (106lt ωφέλιμο).
Αντιχλώριο χρησιμοποίησα seachem prime (από λάθος υπολογισμού 2πλη δόση ).
Φίλτρο έχω το Elite CrystalFlo 60 (600lt/h) με τα εξής υλικά στη σειρά (από κάτω προς τα πάνω): σφουγγάρι, siporax ~2lt, υαλοβάμβακα, bioballs και έχω χρησιμοποιήσει το spray bar για καλύτερη οξυγόνωση (κάτω από την επιφάνεια με κατεύθυνση ελαφρώς προς τα πάνω).

Η θερμοκρασία είναι μεταξύ 29°C και 30°C (θα πάρω ανεμηστηράκια αλλά δεν έχω βρεί ακόμα πως να τα στηρίξω στο καπάκι).

Μέσα υπάρχει και μία ρίζα mopani (σχετικά μικρή) στην οποία μετά την 3η/4η μέρα άρχισε να αναπτύσεται ένα άσπρο χνούδι που πλέον έχει καλύψει το μεγαλύτερο μέρος της επιφάνειάς της. Από αυτά που διαβάζω πρέπει να είναι κάποιο είδος μούχλας/μύκητα που όμως δεν δημιουργεί πρόβλημα στα ψάρια. Μπορεί αυτό να επηρεάσει το στρώσιμο;

Έχω προσθέσει αμμωνία 30% ως εξής:
27/6 -> 0,5ml
28/6 -> 0,33ml
30/6 -> 0,33ml
5/7 -> 0,5 ml
(Θεωρητικά 1ml/100lt θα έπρεπε να δίνει ~2,8ppm)
Στις 30/6 πρόσθεσα γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι οι μετρήσεις είναι σωστές (δείτε παρακάτω), ενώ στις 5/7 είχα μια μείωση που όμως πιθανόν να ήταν σφάλμα μέτρησης.

Όσο αφορά τις μετρήσεις έχω ένα θέμα. Εχω τεστ της Sera, και στις οδηγίες λέει να συγκρίνεις το χρώμα με φώς ημέρας. Εγώ όμως τις μετρήσεις αναγκαστικά τις κάνω νύχτα με τεχνητό φωτισμό (αλογόνου). Πόσο μπορεί να επηρεάσει αυτό τις μετρήσεις (έχει κάποιος εμπειρία με το συγκεκριμένο τεστ);
Σε δοκιμές που έκανα παρατήρησα ότι φωτογραφίζοντας το τεστ με φλας η τιμή που μετράω είναι περίπου μισή από αυτή που μετράω με το φως αλογόνου (είτε απ'ευθείας με το μάτι είτε φωτογραφίζοντας το τέστ χωρις φλας). Επίσης το τεστ σε σχέτο νερό βρύσης βγήκε 0 οπότε δεν υπάρχει περίπτωση false positive (όμως το χρώμα πλησίαζε περισσότερο σε αυτό της κλίμακας με χρήση φλας από ότι χωρίς).

Τέλος, επειδή σε μία βδομάδα φεύγω διακοπές, υπολόγιζα ότι μέχρι να φύγω θα έχω την πρώτη αποικία βακτηριδίων και έτσι θα άφηνα το κλειδί σε κάποιον να προσθέτει καθημερινά μισή δόση αμμωνίας για να συντηρηθεί η βιολογία και ως ένα βαθμό να αναπτυχθεί η δεύτερη αποικία. Τώρα όμως αν μέχρι να φύγω δεν έχει τουλάχιστον μηδενιστεί η αμμωνία, δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω - μάλλον θα πάει χαμένος ο κόπος! Πως αλλιώς θα μπορούσα να το χειριστώ;

Ελπίζω να μην σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Παναγιώτης
Καλησπέρα Παναγιώτη.
Έχω ταλαιπωρηθεί και εγώ με ακριβώς τον ίδιο τρόπο στρωσίματος και με τα ίδια τεστ. Αν θες να με ακούσεις, όπως είσαι βάλε μπόλι και άστο να δουλέψει μόνο του. Μην πειράξεις τίποτα. Μην ρίξεις άλλη αμμωνία. Όταν αρχίσεις να βλέπεις νιτρώδη άρχισε να ρίχνεις μπόλικη τροφή και όχι αμμωνία. Αν σου ξεφύγει θα αρχίσεις πάλι από το 0. Στο λέω γιατί το έχω πάθει. Όταν πλέον δεις νιτρικά τα νιτρώδη σου θα μηδενίσουν πολύ γρήγορα. Ρίξε μέσα τα ψαράκια σου (προοδευτικά) και είσαι έτοιμος.
Τα τεστ καλά μετράνε απλά δεν έχεις στρώσει. Η χρωματική διαφορά σε φυσικό φώς και λάμπας είναι ελάχιστη. Μην σε προβληματίζει όμως αυτό. Αυτό θα σε προβλημάτιζε στην περίπτωση που ήθελες να διαπιστώσεις αν σε στρωμένο ενυδρείο με ψάρια υπάρχει έστω και μικρή ποσότητα αμμωνίας. Τώρα αυτό που θα πρέπει να σε προβληματίζει είναι το πότε θα δεις νιτρώδη και μετά νιτρικά. Μην ασχολείσαι με την αμμωνία. Άστην όπως είναι - όση είναι (αρκεί να έχεις 5+) και όχι αμέτρητη γιατί σε πολύ μεγάλα ποσοστά αμμωνία ίσως δεν μπορεί να δημιουργηθεί αποικία.
Οι συμβουλές ενός παθών συνοπτικά:

  1. Βάλε μπόλι
  2. Μην ρίξεις άλλη αμμωνία
  3. Περίμενε να δεις νιτρώδη και άρχισε να ταΐζεις (ρίξε μπόλικη τροφή)
  4. Όταν σου μηδενίσουν τα νιτρώδη κάνε μια μεγάλη αλλαγή να πέσουν τα νιτρικά σου και ρίξε αμέσως ψάρι-α και ξεκίνα να τα ταΐζεις.
  5. Μην αναλώνεσαι με το αν πέφτει η αμμωνία (αρκεί να υπάρχει) - αφορά τα τεστ αυτό
  6. Αν φύγεις για διακοπές και δεν έχεις δει προκοπή, βάλε μια ταΐστρα να ρίχνει τροφή και κάντην..... Όταν γυρίσεις "λογικά" θα βρεις ένα ενυδρείο με στρωμένο φίλτρο που μετά από μια καλή αλλαγή (80+%) θα είναι έτοιμο να φιλοξενήσει τα ψαράκια σου (προοδευτικά πάντα...)
Καλά μπάνια φιλαράκι!!!!!!!

Η δική μου περίπτωση....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02256 seconds with 11 queries