Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 11-11-15, 00:36
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή Αστερίας και κοράλι!!!!

Έγιναν 2 ανέλπιστες προσθέσεις στο ενυδρείο!!
Η πρώτη ένας πορτοκαλί μικρός αστερίας και η δεύτερη ένα κοράλι από την θάλασσα των Πατρών!!!! Και τα 2 πιάστηκαν από φίλο δύτη στα 38 μέτρα...

Ο αστερίας μπήκε χθες μεσημέρι στο ενυδρείο με προσαρμογή περίπου 2 ωρών!! Ο φίλος με διαβεβαίωσε ότι δεν τον έβγαλε από το νερό, προστέθηκε στο ενυδρείο παρομοίως, ανάποδα για καλο και για κακό... Κινείται στο τζάμι πολύ αργά, χωρίς να είναι τα ποδαράκια του όλα σε κίνηση.. Μικρή γαριδούλα και mysis που το προσφέρθηκε προσεκτικά στο κέντρο, αν και πιάστηκε ελαφρά, δεν έγινε φαγητάκι, τις άφησε... Να ανησυχώ, ή είναι στάδιο της προσαμογής?? Το νερό είναι full οξυγονωμένο διαρκώς και η αλατότητα αρκετά σταθερή...

Το κοραλάκι, μου μοιάζει σαν Dendrophyllia ramea, αλλά δεν είμαι σίγουρος!! Ο φίλος Samian θα με κατατοπίσει
Ήταν κομμάτι στο βυθό σπασμένο, προφανώς από δίχτυα, καθώς σε κάθε κατάδυση βρίσκουν αρκετά και μεγάλα κομμάτια σπασμένα και τους έχει προταθεί να τα χώνουν όρθια στην άμμο, ή σε στενές χαράδρες βράχων.. Επίσης τους έχουν πει, ότι είναι σπάνια και υπό εξαφάνιση κοράλια (?)
Όταν το παρέλαβα, ήμουν σίγουρος ότι ήταν νεκρό, καθώς έβλεπα μέσα στις τρύπες που είναι τώρα τα κεφάλια τους και δεν υπήρχε τίποτα... Αλλά λέω δεν το βάζω, έτσι για ομορφιά να το δει η ανηψιά και ας το αφήσω και νεκρό..
Το βράδυ ρίχνοντας μια ματιά με το φακό, είδα τις τρύπες να έχουν καλυφθεί και οι περισσότερες είχαν στοματάκια.. Αργότερα, είδα και 2 μικρά πλοκαμάκια... Άρχισα να αφοδεύω πάνω μου
Το πρωί που τάισα τα ψαράκια artemia βγήκαν οι 2 πρώτες φωτό των κοραλιών και το απόγευμα που τάισα mysis και έριξα και το ζουμάκι από τις γαρίδες και έγινε λίγο πανικός από σωμματίδια στο ενυδρείο, σε 2 λεπτά άνοιξαν πάλι και βγήκαν και 3 τελευταίες φωτό... Μετά από καμιά ώρα έκλεισαν πάλι... Συμπεριφορά σαν της ντομάτας ακριβώς!!!
Μιας και δεν έχω κάτι σε τροφή για κοράλια θα κάνω πούδρα από flakes σε λίγο νερό από το ενυδρείο και θα προσπαθήσω να ταΐσω με πιπέτα.. Μακάρι να ανοίξουν όπως στις φωτός που μου έδειξε ο φίλος από τον βυθό!!

Samiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaan, κανένα tip παρακαλώ

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  asterias.jpg
Εμφανίσεις:  532
Μέγεθος:  126,4 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  coral1.jpg
Εμφανίσεις:  514
Μέγεθος:  51,7 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  coral2.jpg
Εμφανίσεις:  471
Μέγεθος:  68,0 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  coral3.jpg
Εμφανίσεις:  452
Μέγεθος:  74,6 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  coral4.jpg
Εμφανίσεις:  456
Μέγεθος:  31,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  coral5.jpg
Εμφανίσεις:  452
Μέγεθος:  67,9 KB

Διάβαζα λίγο για τα μεσογειακά κοράλια και είδα ότι το μάξιμουμ ανάπτυξης ήταν τα 6mm/χρόνο!! Ήξερα ότι μεγαλώνουν πολύ αργά, αλλά οτι το κοραλάκι αυτό άρχισε να μεγαλώνει πριν 20-40 χρόνια...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01877 seconds with 12 queries