Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 27-04-13, 00:14
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagosf Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδια,
ειμαι καινουριος εδω και θα ηθελα να σας γραψω για το εγχειρημα μου και αν μπορειτε να μου δωσετε και καποιες συμβουλες.
Λοιπον, εχοντας ηδη ενα μικρο ενυδρειο 30 λιτρων θελησα να δοκιμασω να κανω ενα μικρο μεσογειακο βιοτοπο και ετσι εαν πετυχει να κανω ενα αρκετα μεγαλυτερο.
Λοιπον, απο μηχανηματα οφειλω να πω οτι δεν εχω σκιμερ λογω οικονομικων δυσκολιων και σκεφτηκα οτι θα μπορουσα να το αναπληρωσω με αλλαγες νερου καθε 10-15 μερες με ταυτοχρονη αναπληρωση νερου σε περιπτωση μεγαλης εξατμισης. Μπορεις

Εχω εναν απλο κυκλοφορητη με εσωτερικο φιλτρο(+χημικο) και μια αεραντλια mouse. Αεραντλια δεν χρειαζεσαι, κυκλοφορητη νερου για κυματισμο και οξυγονοση ναι.
Μεσα τοποθετησα αμμο απο τη θαλασσα(βαθος 1,5-2 μ.) ποσους ποντους?

και βραχο τοποθετησα σημερα 3 κομματια προς το παρον εκ των οποιοων μονο το ενα μου αρεσει τελικα καθως τα αλλα δεν ειναι τοσο πορωδη. απο την θαλασσα? τραγανα?
Πανω σε αυτο το βραχο υπαρχουν μερικες ανεμωνες μικρες. Ερώτηση: Με τι προτεινετε να τις ταιζω και καθε ποτε? αν ειναι τροπικος ειναι μαλλον απταιζιες...οποτε τις βγαζεις!! φωτο παρακαλω...
Μαζι βρηκα εναν αχινο και εναν ερημιτη(?)..... ωραια, τους αφηνεις!!
Ερώτηση: Τι φωτισμο να εχω στο ενυδρειο? αν πας σε fish only 0.3 βατ ανα λιτρο ειναι καλα, αν θελεις και τις ανεμωνες 0.5-0.8 θελεις σιγουρα

ΥΣ: Μη με μαλωσετε πολυ......Ειμαι αρκετα καινουριος σε αυτο και αρκετα παρορμητικος οφειλω να ομολογησω....
Δεν σε μαλωνει κανενας και καλος ηρθες στην παρεα μας!!
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01506 seconds with 11 queries