Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 13-07-09, 17:37
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Razorblade Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα Καλησπερα σας(Σταθης Ψάλτης ftw για όσους θυμούνται ακόμα),

Μετά απο ένα 3μηνο περίπου μελέτης στο φόρουμ και εν γένει του διαδυκτιου,είπα να περάσω απο τη θεωρία στην πράξη.Ετσι λοιπον και έκανα, αγοράζοντας σήμερα το Juwel Rekord 600.(95euros).

Με γειά, και καλώς ήρθες!

63 λιτρα,καθαρά δεν ξέρω ακριβώς ποσα(γυρω στα 53 λογικα),που μυριζουν κανουριο πλαστικο.(καλη φαση).το ενυδρειο δεν το εχω τεσταρει ακομα για στεγανοτητα(ελπιζω να ειναι ολα cool),αλλα ας μπουμε στο ψητο.

Για στεγανότητα, γέμισέ το νερό - και τίποτε άλλο αρχικά, και έχε το υπό επιτήρηση κανά-2 μέρες, μηπως τυχόν και στάξει πουθενά.

Tοποθετησα τα υλικα του φιλτρου(4σφουγγαρια:μπλε,πρασινο,μαυρο,υαλοβαμβακα ς).
- Ερώτηση : ειμαι καλυμμένος με αυτά?

Βασικά ναι. Αν ψάξεις λίγο στο φόρουμ θα βρεις αρκετά για το εσωτερικό φίλτρο της Juwel και τη διαταξη των υλικών. Το μαύρο είναι ενεργός ανθρακας - το αφήνεις 2 βδομαδες να τραβήξει τυχόν χημικά, και μετά το πετάς. Το πράσινο υποτίθεται ότι αποροφά τα νιτρικά (ΝΟ3). Αν σκοπεύεις να έχεις φυτά, τότε πιθανότατα δε θα σου χρειαστεί (μερικοί λένε ότι δεν κάνει τίποτα), ή μπορείς να το αφήσεις μέσα και να μην το αλλάξεις όταν εξαντληθεί ή δράση του (οπότε θα μετατραπεί σε βιολογικό υλικο).

Εγώ (και άλλοι) έβγαλα το μαύρο και το πράσινο, και τα αντικατέστησα με άλλο καλό βιολογικό υλικό (siporax-μακαρόνι, π.χ.) σε διχτάκι.


Το στρωσιμο του ενυδρειου εχω σκευτει να γίνει με τον 3ο τροπο(για διαφορους λογους) αυτου του ποστ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

Σωστός!

-Ερώτηση : Πως πρεπει να τη ζητησω την αμμωνια απο το φαρμακειο,σε τι περιεκτικότητα, καθως και η " σχετικά μεγάλη ποσότητα αμμωνίας" που αναφέρεται στο ποστ στρωσιματος πόση αντιστοιχει στα λίτρα μου ?

Ζητάς σκέτη αμμωνία (είναι σε διάλυμα, π.χ. 10%), χωρίς πρόσθετα. Κουνάς το μπουκάλι, και αν αφρίσει, τότε δεν κάνει.

Εγώ αγόρασα ένα μικρό μπουκαλάκι (100ml) αμμωνίας 10%, και έστρωσα 180-λιτρο ενυδρείο, με πολύ μικρή ποσότητα. Θα χρειαστεί να κάνεις έναν υπολογισμό για το πόσο να ρίξεις για να πετύχεις τη συγκέντρωση αμμωνίας που θέλεις. Και για αυτό έχουν γραφτεί αρκετά, κάνε αναζήτηση, η πιάσε την απλή μέθοδο των τριών (τουλάχιστον έτσι την έλεγαν όταν ήμουν σχολείο... ).

Το ενυδρειο θα εχει φυσικα φυτα,και ειναι υποτυπωδες aquascape που το επεξεργάζομαι.Λέω να παίξω με κεραττοφυλλο(Ceratophyllum demersum),Egeria densa,riccia fluitans,javva moss καθως και καμια anubia nana(ελπιζω να βρισκονται ευκολα ολα τους στα pets).Eπισης θα ήταν χρησιμες και μερικες πετρες αλλα με προβληματιζει η καταλληλοτητα τους.
- Διπλη ερωτηση : Στις πετρες τι πρεπει να εξετάσω οταν τις αγορασω απο το pet ?

Κυρίως, να μην είναι ασβεστολιθικές και σου ανεβάζουν τη σκληρότητα του νερού. Επίσης, να μην περιέχουν μέταλα τα οποία μπορεί να σου βγουν στο νερό. Πάντως μπορείς και να πάρεις πέτρες από τη φύση, αρκεί να προσέξεις. Εγώ τις πήρα από παραλία.
Για να δεις αν είναι ασβεστολιθικές ρίχνεις ακουα-φόρτε επάνω (προσοχή να μην έρθει σε επαφή με το δέρμα σου), και αν αφρίσουν δε σου κάνουν.



To στρωσιμο του ενυδρειου θα ηταν καλο να ξεκινησει αφου τελειωσει το "aquascape"(φυτα πετρες ξυλα αμμος(εχω σκευτει και καποια σημεια με λευκη αμμο) χαλικι) ?

Μπορείς να το κάνεις παράλληλα.

Το ph του δυκτίου μου το τέσταρα με υγρό τεστ τετρα και ειναι στο 7.5 με μια ταση προς 8(οχι ευδιακριτη,αρα αποδιδω 7.7 για να ειμαι μεσα).

Για συνδυασμούς ψαριών έχεις πολλές επιλογές, το καλύτερο είναι να ρίξεις διάβασμα, και αφού καταλήξεις σε πιθανούς συνδυασμούς να τους ανεβάσεις εδώ για κριτική/προτάσεις.

Το ενυδρειο που λέτε,δεν θα ειχα πρόβλημα να το χαρίσω μόνο σε ένα μονομάχο,γιατι έχουν "προσωπικότητα".
Ακολουθουν guppies η νέον σαν επομένη σκέψη.


Εκτός από Ph, κάνε τεστ σκληρότητας KH/GH του νερού σου, γιατί και αυτό θα επηρρεάσει τι ψάρια θα νιώθουν "άνετα" σε αυτό.
Βασικά θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα διαλέξεις ψάρια που ταιριάζουν στις παραμέτρους του νερού που ήδη έχεις στη βρύση σου, ή αν θα προσαρμόσεις το νερο στις απαιτήσεις των ψαριών (με χρήση αντίστροφης όσμωσης και άλλων ρυθμιστικών που θα ρίχνεις).



Καλή επιτυχία!
-------------------------
Για τη δοσολογία της αμμωνίας δες π.χ. αυτή τη συζήτηση:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%F9%ED%DF%E1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 13-07-09 στις 17:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02275 seconds with 11 queries