Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 13-07-09, 17:13   #1
Απο την θεωρία στην πράξη
 
Το avatar του χρήστη Razorblade
Razorblade
Junior Member
Εγγραφή: 13-07-2009
Περιοχή: Γιαννενα
Μηνύματα: 25

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Razorblade Ο χρήστης Razorblade δεν είναι συνδεδεμένος 13-07-09, 17:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Βασικα Καλησπερα σας(Σταθης Ψάλτης ftw για όσους θυμούνται ακόμα),

Μετά απο ένα 3μηνο περίπου μελέτης στο φόρουμ και εν γένει του διαδυκτιου,είπα να περάσω απο τη θεωρία στην πράξη.Ετσι λοιπον και έκανα, αγοράζοντας σήμερα το Juwel Rekord 600.(95euros).

63 λιτρα,καθαρά δεν ξέρω ακριβώς ποσα(γυρω στα 53 λογικα),που μυριζουν κανουριο πλαστικο.(καλη φαση).το ενυδρειο δεν το εχω τεσταρει ακομα για στεγανοτητα(ελπιζω να ειναι ολα cool),αλλα ας μπουμε στο ψητο.

Tοποθετησα τα υλικα του φιλτρου(4σφουγγαρια:μπλε,πρασινο,μαυρο,υαλοβαμβακα ς).
- Ερώτηση : ειμαι καλυμμένος με αυτά?


Το στρωσιμο του ενυδρειου εχω σκευτει να γίνει με τον 3ο τροπο(για διαφορους λογους) αυτου του ποστ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
-Ερώτηση : Πως πρεπει να τη ζητησω την αμμωνια απο το φαρμακειο,σε τι περιεκτικότητα, καθως και η " σχετικά μεγάλη ποσότητα αμμωνίας" που αναφέρεται στο ποστ στρωσιματος πόση αντιστοιχει στα λίτρα μου ?

Το ενυδρειο θα εχει φυσικα φυτα,και ειναι υποτυπωδες aquascape που το επεξεργάζομαι.Λέω να παίξω με κεραττοφυλλο(Ceratophyllum demersum),Egeria densa,riccia fluitans,javva moss καθως και καμια anubia nana(ελπιζω να βρισκονται ευκολα ολα τους στα pets).Eπισης θα ήταν χρησιμες και μερικες πετρες αλλα με προβληματιζει η καταλληλοτητα τους.
- Διπλη ερωτηση : Στις πετρες τι πρεπει να εξετάσω οταν τις αγορασω απο το pet ? To στρωσιμο του ενυδρειου θα ηταν καλο να ξεκινησει αφου τελειωσει το "aquascape"(φυτα πετρες ξυλα αμμος(εχω σκευτει και καποια σημεια με λευκη αμμο) χαλικι) ?

Το ph του δυκτίου μου το τέσταρα με υγρό τεστ τετρα και ειναι στο 7.5 με μια ταση προς 8(οχι ευδιακριτη,αρα αποδιδω 7.7 για να ειμαι μεσα).

Το ενυδρειο που λέτε,δεν θα ειχα πρόβλημα να το χαρίσω μόνο σε ένα μονομάχο,γιατι έχουν "προσωπικότητα".
Ακολουθουν guppies η νέον σαν επομένη σκέψη.

Κάθε απάντηση η παρότρυνση θα ληφθεί,σοβαρά υπόψιν, διότι κάθε βοήθεια χρήσιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
...Εν αναμονή λοιπόν
(Υ.Γ1. να ευχαριστήσω και κάποιους pet sellers για τις στιγμές γέλιου που μου προσέφεραν,λέγοντας *γκουχ*κίες)
(Υ.Γ2.το budget εχει δικαίωμα να μεταβάλει πολλά απο τα άνωθεν)
(Υ.Γ3. ... και που'σαι ακόμα)
Εμφανίσεις: 9012
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01569 seconds with 12 queries