Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 01-08-14, 07:24
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχω δει τουλαχιστον 3 2μετρα να πατανε σε κυλοδοκο σκετο για αρκετα χρονια.
O κυλοδοκος δεν ηταν τετραγωνος,ηταν παραλληλογραμμος και η φαρδια πλευρα ειχε επαφη με το ενυδρειο.
Αντι για ξυλο παταγε σε σε σιδερα περιμετρικα και καθετα.Λαθος φιλε μου.Δηλαδη το οριζοντιο ξυλο της βασης μου κινδυνευει να σπασει επειδή γυρισα αλλιως τις ενισχύσεις,ενω το τζαμι της βασης των παραδειγμάτων που αναφέρεις,δεν κινδυνευει να σπασει ενώ παταει μονο περιμετρικα;
To σχημα ειναι πολυ μουφα και προχειρο αλλα πιστευω θα καταλαβεις

Δεν ειπα οτι ειναι καλυτερα χωρις ξυλο,ειπα οτι δεν ειναι απαρετητο,σαφος με ξυλο ειναι λιγο καλυτερο/σιγουρο.
Ακομα καλυτερο θα ηταν αν ειχε 25 νευρα αντι για 8 αλλα δεν βαζουν ολοι 25 νευρα. Κατανοητο το σχεδιο,αλλωστε εχω δει πολλες σιδερενιες βασεις.
Η βαση απο ενα rio 400 η' Αnubia εχει 6cm παχος ξυλα;Δηλαδη,αν καποιος βαλει 10 εκ κοιλοδοκο στην βαση του,πρεπει να ακολουθησει και η juwel και η anubia;
Ο κυλοδοκος για μια βαση κοστιζει περιπου 40-50€,αρκει να τη κολησεις εσυ η καποιος γνωστος σου.Kαι πιο φθηνα ακομα μπορω να σου πω και πιστεψε με ξερω να κολλαω πολύ καλα,αλλα δεν εχει σχεση με την ερωτηση του φιλου.
Η φθινοτερη ξυλινη μεταχειρισμενη εχει 100€.
Και για να μην μακρυγορω και κουραζουμε και τον φιλο που ανοιξε το θεμα,το οριζοντιο ξυλο στην βαση μου,είναι 20αρι(αλλαγμενο μαλλον από τον προηγουμενο ιδιοκτητη)και δεν νομιζω να σπασει επειδή σε μια επιφανεια 30χ40 δεν εχει την καθετη στηριξη που ειχε εργοστασιακα,σχηματιζοντας και τα ντουλάπια,με τωρα που απλα γυρισα τα ξυλα οριζοντι και βιδωθηκαν στις εργοστασιακες τρυπες.
Και εγω σε λιγο καιρο μαλλον θα προχωρήσω σε κατασκευη σιδερένιας,αλλα όχι επειδή την φοβάμαι,αλλα επειδή δεν υπολογισα καλα το υψος του σαμπ και τωρα βγαζω με δυσκολια το ποτηρακι του σκιμμερ γιατι βρισκει επανω.Βεβαια μπορει απλα να τριψω με γυαλοχαρτο το τζαμι που παταει το σκιμμερ και να το κατεβασω 2-3 χιλιοστα και να είμαι οκ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sergioboard Εμφάνιση μηνυμάτων
Με εχετε καλυψει πληρως. Σας ειμαι υποχρεος.
Γιαννη το πρωτο σχεδιο που εστειλες ειναι ακριβος αφτο που σκεφτομουν.
Μπορεις να μου δωσεις λιγες πληροφοριες στο πως θα δουλεψει ακριβως αφτο με το 3 σαμπ και τους σωλινες τους εξωτερικους?
Φιλε σαν ιδεα είναι απλη.Το νερο κατεβαινει στο αριστερο ενυδρειο,γεμιζει και υπερχειλιζει στο μεσαιο και παει λεγοντας.Αυτο που πρεπει να υπολογισεις είναι σε ποιο υψος θα γινουν οι τρυπες,ετσι ώστε ο ογκος του νερου που θα κατεβει σε περιπτωση διακοπης μεχρι να ξενερισει η υπερχειλιση,να χωρα στα σαμπ.Τωρα η διαταξη των σαμπ είναι άλλο θεμα και είναι βαση των αναγκων σου.
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 01-08-14 στις 07:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02002 seconds with 11 queries