Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 03-07-10, 12:55
Caede Ο χρήστης Caede δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2010
Περιοχή: Αργυρούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Είχα σκοπό να βάλω και 7-8 red eye tetra από βδομάδα, αλλά αν δε δω τα pearl gourami να ζωηρεύουν δεν πρόκειται να μπει άλλο ψάρι στο ενυδρείο.

Η αλήθεια είναι ότι μέσα σε 1 μήνα που δεν είχα αλλάξει νερό είχε πέσει η σκληρότητα από 8 σε 6 και το pH από 8 σε 7,8 (κατά προσέγγιση πάντα). Μάλλον έκανε δουλειά το ξύλο που έχω μέσα, και γι' αυτό πρόσθεσα κι άλλο ένα μια μέρα πριν βάλω τα gourami. Όμως με την αλλαγή νερού που έκανα το pH ξαναπήγε στο 8 δυστυχώς (η σκληρότητα έμεινε στο 6 με μια τάση για 5 -κρίνοντας από τον αριθμό των σταγόνων- ).

Η αμμωνία ουσιαστικά είναι μηδενική, απλά στο υγρό τεστ που έχω πάρει η μικρότερη τιμή χαρακτηρίζεται ως <0,05. Το ΝΟ2 με ανησύχησε που ανέβηκε αλλά θα το παλέψω.

Σε λίγο σχολάω από τη δουλειά και το απογευματάκι (μετά το ματς :P ) θα κάνω μια καλή αλλαγή νερού.

Και μια έξτρα ερώτηση:
Έκανα ένα σχετικό ψάξιμο για να ρίξω το pH και κατέληξα στο ξύλο μιας και δε σκοπεύω να πάρω συσκευή Α/Ο στο άμεσο μέλλον (δύσκολα τα οικονομικά τον τελευταίο καιρό...). Με ποιον άλλο τρόπο μπορώ να ρίξω το pH; Διάβασα για την τύρφη αλλά δε πολυκατάλαβα για να είμαι ειλικρινής... Από που την αγοράζω, πως την τοποθετώ και πόση χρειάζομαι, κάθε πότε θέλει αλλαγή και είναι αποτελεσματική;

Και μια ακόμα ερώτηση που μου ήρθε μόλις τώρα:
Έβαζα 1 καπάκι σίδηρο για τα φυτά κάθε 10 μέρες περίπου και είχα 0,05mg/lt. Κάποια φυτά μου κιτρίνισαν και από το pet shop μου είπαν να βάζω 1 καπάκι κάθε 2 μέρες. Στη συσκευασία αναγράφει "να χρησιμοποιείται όση χρειάζεται για να διατηρείται 0,1mg/lt" αλλά δεν είχε περαιτέρω οδηγίες. Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω να μου πει;

Αυτά τα... πολλά και συγνώμη αν σας κούρασα

Υ.Γ. Κάθε σχόλιο που έχει γίνει έως τώρα από σας ήταν και μια πολύτιμη πληροφορία για μένα. Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερώνετε να διαβάσετε το thread μου και να απαντάτε στις αρχάριες ερωτήσεις μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01429 seconds with 11 queries