Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 27-07-12, 17:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχουν αναφερθει προβληματα και "με" και "χωρις" χρηση αντιχλωριου.
Δε μποροιυμε να ξερουμε ομως κατω απο ποιες ακριβως συνθηκες (χημικες) συνεβει.
Ενα μονο θεμα εχω δει στο discus.gr νομιζω που καποιος γραφει οτι με τη χρηση prime ειχε θανατους, αλλα τελικα δε βγηκε συμπερασμα αν εφταιγε οντως το αντιχλωριο, και ενα παλι μονο θεμα εχω δει (νομιζω στο enydreio.gr) που καποιος λεει πως με χρηση aquatan θεραπευσε ενα ψαρακι που ειχε καποιο τραυματισμο, αλλα και παλι μπορει να μην επαιξε ρολο το αντιχλωριο...
Ουτε σε εγχωριο ουτε σε ξενο φορουμ δεν εχω δει καποια εμπεριστατωμενη μελλετη, και το χειροτερο πουθενα δεν εχω βρει πληροφοριες για το αν τα συστατικα των αντιχλωριω ειναι ασφαλη για χρηση σε τροφιμα (συνηθως αυτο το χρησιμποιω ως μετρο ασφαλειας) η οχι.

Παράθεση:
Στην Ελλαδα που δεν χρησιμοποιουναι στα δικτυα υδρευσης χλωραμινες (που θελουν δυο εβδομαδες να διασσπαστουν απο μονες τους) και γινεται μονο χλωριωση (που σε ανοιχτο δοχειο με μεγαλη επιφανεια σε μερικες ωρες εξατμιζεται - και με τη βοηθεια αεραντλιας ακομα πιο γρηγορα) η χρηση αντιχλωριου φαινεται καπως περιττη.
Ναι, οπως εχω ξαναπει εχω μιλησει με χημικους της ΕΥΔΑΠ και αυτο που ειπαν ειναι πως οι χλωραμινες που χρησιμοποιουνται σε αλλες Ευρωπαικες χωρες δε διασπωνται εντελως ποτε ενω το χλωριο αν το αφησεις μια μερα εξατμιζεται εντελως, αν και οπως εγραψα πιο πανω ΔΕ με απασχολει το θεμα του χλωριου, φανταζομαι οπως και εσενα, αλλα χρησιμοποιω το αντιχλωριο για το λογο οτι δε γνωριζω αν καποια απο τα λεγομενα ευεργετικα συστατικα του ειναι απαραιτητα η τεσπα τοσο ευεργετικα που πρεπει να υπαρχουν στο νερο του ενυδρειου...


Παράθεση:
Καποια στιγμη δοκιμασα αλλαγη χωρις αντιχλωριο και η συμπεριφορα των ψαριων δεν μου φανηκε ανετη οπως πριν.
Θα ξοναδοκιμασω καποια στιγμη μηπως ηταν η ιδεα μου.
Μπορει να ετυχε κιολας να μου ειχε αφησει λιγο αμμωνιο η τυρφη στην προετοιμασια και να μην υπηρχε το prime να το εξουδετερωσει κλπ

χμμμ... ακομα κι αν ειναι ετσι θα τ διασπουσε αμεσα σχεδον η βιολογια σου αφου ετσι κι αλλιως μιλας για στρωμενο ενυδρειο που προφανως λειτουργει πολυ καιρο, ισως και χρονια.
Δεν ξερω αν βαζεις και μεσα στο φιλτρο καθολου τυρφη για συντηρηση των στοιχειων που βγαζει αλλα αν το κανεις θα δεις πως εκει δεν παιζει να δεις ιχνος αμμωνιου αφου η βιολογια το προλαβαινει...
Πιστευω πως κατι αλλο συνεβει, ισως βεβαια ησουν προιδεασμενος και να ηταν η ιδεα σου, αλλα ισως και οχι...


Παράθεση:
Αν περναει απο προφιλτρα ανθρακα το νερο, δεν τιθεται θεμα χρησιμοτητας του αντιχλωριου. Ο ανθρακας κραταει χλωριο βαρεα μεταλλα και πολλα αλλα
Αν το ψαξεις με τα φιλτρα θα δεις πως ο ανθρακας κανει μια μικρη κατακρατηση στο χλωριο αλλα το kdf κανει ολικη οπως και πολλων αλλων επικινδυνων στοιχειων και βαρεων μεταλλων, τουλαχιστο ετσι λενε ολοι οσοι ασχολουνται με τετοια φιλτρα νερου.

Παράθεση:
Αν θελεις να βοηθας απλα τη μεμβρανη υπαρχουν αλλα σκευασματα.
Βασικα αυτο που δεν ξερω ειναι αν δε χρησιμοποιειτια κανενα τετοιο σκευασμα τι μπορει να παθει η μεμβρανη τους...
Φυσικα αν πεις καποιο φυσικο σκευασμα πχ αλοε βερα δεν εχω κανεναν ενδιασμο αλλα φτανει να ειναι οσο το δυνατο πιο καθαρο (πκ, καποια συντηριτικα σιγουρα θα υπαρχουν, αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02048 seconds with 11 queries