Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 19-09-08, 12:27
Το avatar του χρήστη Nisam
Nisam Ο χρήστης Nisam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Αγια Μαρινα λαγονησι
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nisam
Προεπιλογή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ

Καλησπερα σε ολους τους φιλους , με λενε Σωτηρη και εχω ξεκινησει το χομπυ εδω και 4,5 χρονια και συγκερκιμενα εχω ασχοληθει μονο με δισκους. Ευτυχως απο την καλη μου ενημερωση και οχι τυχης... δεν εχω χασει κανενα Δισκο μου εδω και 5 χρονια ,εγω το μονο που μπορω να κανω ειναι να σας πω την εμπειρια πανω στους δισκους μεσα απο αυτο το site και να σας κανω μια παρουσιαση του χειροποιητου σχεδον ενυδρειου μου
Βασικα το εχω τραβηξει βιντεο και το εχω βαλει στο Youtube http://www.youtube.com/watch?v=13kQScB_ARs

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 101*40*85
Όγκος: περιπου 340

Φυτά: cryptocorina (μονο)
Φόντο: MAYΡΟ ΧΑΡΤΟΝΙ
Φωτισμός: 1x305 w
Διάρκεια φωτισμού:12 ώρες
Φιλτράρισμα: 2 ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΕHEIM 2216 ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ-ΜΗΧΑΝΙΚΟ
Θερμοστάτης: Jager 300 w

Παράμετροι:

pH:6.50
Γενική σκληρότητα (GH):6-7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5,6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού:30 % / 10 μέρες
Θερμοκρασία: 31

μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας..σας ενηερωνω παντος οτι το ενυδρειο ειναι πολυ ψαγμενο και κατασκευαστικα και (πρακτικο για τους ιδιωκτητες...)

Το ενυδρειο το πηρα πριν 5 χρονια περιπου συγκεκριμενα ειναι το JUWEL το REKORD 160 (160 λιτρα) για τους 4,5 μηνες ηταν μια χαρα, μετα αρχισα και παρατηρουσα οτι οι 3 δισκοι που ειχα τσακωνοντουσαν συνεχεια και αυτο γιατι τα 160 λιτρα ηταν λιγα ..μα παρα πολυ λιγα,ωσπου μια νυχτα ετσι οπως ειχα ηρεμησει και κοιταγα αυτες τις απιστευτα γλυκες φατσουλες των δισκων ,μου ηρθε μια ΙΔΕΑ να φτιαξω ενα ενυδρειο, μα οχι απο την αρχη, αλλα ακριβως της ιδιες διαστασης που ειχε το rekord 160 εκτος του υψους.... δηλαδη σκεφτηκα και ειπα= εκτος φυσικα απο συνθηκες νερου, πως θα νιωθανε καλα οι Δισκοι μου ? αν ειχαν πλατος ? η υψος ? και φυσικα ολοι οι Δισκοι θελουν υψος.
Και γι αυτο ακριβως εφτιαξα το ιδιο ενυδρειο σε μηκος πλατος αλλα με υψος 85εκ ενω το εργοστασιακο ειχε 45 (το μισο παρα5) και εφτιαξα το ιδιο ενυδρειο για να εχω το καπακι του ενυδρειου και το επιπλο του.. εβγαλα το ετοιμο και το πηγα στην βεραντα μου για χρηση σαν δεξαμενη προετοιμασιας νερου..
Τελος το εφτιαξα μια χαρα με τις κοντρες του και με διαφορες αλλες πατεντες ,ενισχυσα το επιπλο απο μεσα βαζοντας αλλα δυο κοντρα πλακε εσωτερικα φυσικα λογο αυξηση κατα διπλου σχεδον βαρους αφου τα λιτρα γιναν γυρω στα 320!!.
Φυσικα πριν γεμισω το ενυδρειο αρχισα και εφτιαξα την (μακετα) τις διακοσμησεις, και την λεω μακετα γιατι για μενα το ενυδρειο ειναι να ειναι φυσικο να πετυχει δηλαδη η διακοσμηση και να φαινετε ακριβως λες και ειναι στο πραγματικο τους περιβαλλον..
Οταν μπηκαν οι 3 Δισκοι μου μετα απο 1,2 μερες κιολας θυμαμαι οτι ειχαν πιο ζωηραδα ετσι εβαλα και ενα τεταρτο δισκακι! κανανε μπαμ οτι λογο υψους (δεν αισθανοντουσαν και το καλυτερο) ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΙ = ΤΟ ΟΤΙ ΖΟΥΝ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΑΣ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ, ΑΥΤΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΑΣ τωρα θα μου πειτε πως θα το καταλαβουμε..
και ομως! οταν εχετε δισκους πανω απο 2,3 μηνες αρχιζετε και τους μαθαινετε και τοτε θα καταλαβετε ποτε δεν περνανε καλα μα μονο τοτε ,και φυσικα αν εχετε παρατηριτικοτητα και μεγαλο ενδιαφερον προς αυτους..
Τελος το ph μου το διατηρω απο την αρχη στο 6.50 (με σταθεροποιητη) την σκληροτητα σταθερη στο 6( με pillows) υποψην τα pillows δεν ενοχλουν τους δισκους ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ αν φιλτραρετε κατευθειαν το ενυδρειο που ειναι μεσα δισκοι ,αν εχετε δεξαμενη σαν εμενα τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Επισης αλλαγες νερου κανω καθε 10 ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο το κανω εδω και 5 χρονια!! και ομως το κανω.! Εχω δυο φιλτρα eheim 2216 το ενα μηχανικο και το αλλο βιολογικο και το φως το εχω ακριβως για 12 ωρες.
Υποψην το βιντεο που ειδατε ειναι πριν 3/5 4 χρονια περιπου, σε αυτες της μερες θα τραβηξω παλι το ενυδρειο και θα σας το δειξω να δειτε τους ΙΔΙΟΥΣ δισκους μετα απο τεσσερα χρονια ποσο εχουν μεγαλωσει.!!!
Περιμενω της γνωμες σας...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02094 seconds with 11 queries