Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 25-06-11, 18:06
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

μεγάλε μου
αν δεν το φχαριστιόσουν δεν θα είχες το 20% των πόστ (μαζί με το διεγραμμένο σου )

επιχειρούμε μία υπέρβαση εδώ-απο το βάτ ανα λίτρο περνάμε στο λούμενς κλπ κλπ κλπ

ήδη αρχίζει να διαφαίνεται (αν ισχύει το ότι η θερμοκρασία περιβάλλοντος επηρεάζει το μέγεθος της φυσαλίδας) ότι πρέπει να φρονίζουμε να αλλάζουμε την παροχή μας απο χειμώνα προς καλοκαίρι

α
έκαμα και τις πράξεις
λοιπόν
ο φίλος μας είπε ότι 2-3 μήνες με 1 Φυσ/δευτερόλεπτο κρατάει μία μπουκάλα 1 λίτρο
ας πάρουμε 2,5 μήνες
ήτοι 75 μέρες
η μέρα έχει 86400 δευτερόλεπτα επι 75 = 6.480.000
άρα μπορούμε να υποθέσουμε με αρκετή ασφάλεια ότι η φυσαλίδα ισούται με ...........0,00000015 του λίτρου ή αλλιώς ότι το λίτρο περιέχει περίπου 6,5 εκατομμύρια φυσαλίδες
άρα
μπορούμε να λέμε πλέον με μία ροή 0,00000015λίτρα το δευτερόλεπτο αντί για μία φυσαλίδα το δευτερόλεπτο
ή και 0,0005λίτρα την ώρα
ή αλλιώς μισό ml την ώρα

οπότε σε μία βελονοειδή που δεν κατεβαίνει πιο κάτω απο μισό ml την ώρα μπορούμε απλά να πούμε όχι



λοιπόν
αποκαλυπτήρια τώρα
για την πρώτη μου μπουκάλα παρήγγειλα τηλεφωνικά στην εταιρία που μας παρέχει βιομηχανικά αέρια "διπλά μανόμετρα για διοξείδιο" και "βελονοειδή βαλβίδα"
ο άνθρωπος δεν ήξερε τι εννοούσα και του εξήγησα ότι θέλω μία βαλβίδα που μειώνει υπερβολικά την παροχή του αερίου
κι αυτός ,αφού μου έκανε δώρο την μπουκάλα και τα διπλά μανόμετρα μου έστειλε και μία βελονοειδή την οποία όταν ήρθε το τιμολόγιο ανακάλυψε ότι είχε 144,70 χωρίς τον ΦΠΑ

τι να έλεγα τώρα που την είχα ήδη μοντάρει στα μανόμετρα και την είχα χρησιμοποιήσει και που μου είχε κάνει και δώρο τα άλλα δύο που παρήγγειλα?
πλήρωσα και έσκασα , αν και μία η άλλη μου ήρθε,σχεδόν....
για την ιστορία αυτή η βαλβίδα κατεβαίνει μέχρι και 1 φυσαλίδα τα πέντε λεπτά(μην μου πείτε πόσα ml την ώρα)

τώρα λοιπόν μου έκαναν δώρο κι άλλη μπουκάλα-
μανόμετρα βρήκα απο αργκόν (γράφει πάνω και για διοξείδιο) και τώρα έμεινα στην βελονοειδή
πολλοί φίλοι (και τους ευχαριστώ) μου έστειλαν ακόμα και λίνκ για την τάδε βελονοειδή που χρησιμοποιούν ήδη χωρίς πρόβλημα
αλλά εγώ δεν μπορώ να περιμένω το ebay
και θέλω να παραγγείλω απο την εταιρία που συνεργάζομαι
αλλά για να μην μου ξαναστείλει εκείνη την οβίδα των 144 ευρώ
είπα να δώ τι παροχή χρειάζομαι

ΥΓ
έχω κακό χούι να αραδιάζω "σεντόνια" στα φόρουμ αλλά εδώ ως αρχάριος δεν είχα ξανά την ευκαιρία(εκτός αν μιλάμε για σκύλους )
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01694 seconds with 11 queries