Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #75  
Παλιά 16-08-16, 15:43
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστα αν δεν εχεις 100% νερο οσμωσης δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασματα γιατι πολυ απλα δεν ελεγχεις τι εχει το νερο βρυσης.εμενα αλλαξε πηγη το νερο βρυσης και απο gh 17 πηγε στο 9 οποτε με το νερο οσμωσης ελεγχεις καλυτερα τι βαζεις και ποσο χρειαζεσαι.μετα υπαρχει και η ελειψη σε αξιοπιστα τεστακια εχω παρει σιδηρο και φωσφορικα και δειχνουν οτι να ναι!το ενυδρειο σου αν θυμαμαι καλα ειναι στο 50-60% φυτεμενο οποτε πρεπει να προσαρμοσεις αναλογα την δοση στα λιπασματα

Μιχαλη εχεις δικιο δεν το λες και ελαφρυ διαβασμα
Πιστεύω με οποιαδήποτε αναλογία και να έχεις εκτός από 100% όσμωση δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα, εξάλλου η seachem για τι ενυδρείο βγάζει τη λίπανση; Για φουλ φυτεμένο; Οκ, για την όσμωση γράφει πουθενά τίποτα; Για το τι είδους φυτά έχεις λέει τίποτα; Όχι. Θα μπορούσα να έχω μέσα μόνο γρήγορης ανάπτυξης φυτά και με 60% φυτεμένο να συμπεριφέρεται σαν φουλ φυτεμένο. Μη το ψάχνεις, η λογική της είναι η εξής: Ας βάλω εγώ σαν seachem μία προτεινόμενη με ασαφής όρους δοσολογία κι όσους χιλλιάδες πιάσω, μέχρι να βρει ο καθένας τη δοσολογία του εγώ θα έχω πουλήσει και θα συνεχίσω να πουλάω σε νέους κι άσχετους χομπίστες. Κοιτάζοντας το δικό μου ενυδρείο θα έλεγα ότι είναι 70% φυτεμένο, η ceratopteris thalictroides πιάνει το 1/4 του ενυδρείου αυτή τη στιγμή, μιλάμε για απίστευτα γρήγορης ανάπτυξης φυτό κι έχω άλλα 3 γρήγορης ανάπτυξης άρα ανεβαίνει το ποσοστό, με 3ml γενικό που έριχνα έπιανα gba κι η seachem προτείνει στα λίτρα μου 4, έπεσα στα 0,5 και καθάρισα, σίδηρο λέει για 10ml την εβδομάδα στα λίτρα μου, δηλαδή 1.0ppm σίδηρο, θα τρελλαθούμε; Τι έχω; Ενα ενυδρείο 100% φυτεμένο με rotala makandra; Η Ε.Ι προτείνει από 0.3 έως 0.5 και παραπάνω μόνο για πολύ απαιτητικά κόκκινα αλλά δε φαντάζομαι ότι εννοεί να ξεπεράσεις το 0.8 ή άντε και το 1.0ppm, μάξιμουμ για 0.7 το φαντάζομαι, μην τρελαθούμε. Κι εδώ έρχεται και το θέμα τοξικότητας, μήπως η υπερβολική λίπανση πέραν της άλγης προκαλεί κι αυτό το φαινόμενο; Περιμένω με ανυπομονησία τον Νικπάπα για ανάλυση.

Υ.Γ. Μπορεί να είναι και μπούρδες αυτά που λέω, δεν το ξέρω, 1.5 χρόνο κλείνω φυτεμένος οπότε αρχάριος θεωρούμαι ακόμα, απλά βάσει λογικής μιλάω διαβάζοντας εδώ κι εκεί διάφορα, ας μας πουν οι εμπειρότεροι μποστανάδες την άποψή τους, εγώ πάντως για το γενικό το έχω βγάλει το συμπέρασμά μου, τώρα αν είναι κάποιος άλλος παράγοντας που σε παραπάνω δοσολογία μου πετάει άλγη, ευχαρίστως να το συζητήσουμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01646 seconds with 11 queries