Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 19-11-09, 19:59
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Χμμμ... Διαστάσεις ενυδρείου 1.00x0.40x0.50, σωστά? Το Rio180...

Για τα σκαλάρια δεν ξέρω αν και κατά πόσο χωράνε εκεί.. Θα πρέπει να ακούσουμε και κάποια άλλη γνώμη.. Κάποιος έμπειρος που να ξέρει?

Όσο για τα υπόλοιπα.. Η δικιά μου η γνώμη θα ήταν να μείνεις σε μία περιοχή.. Βλέποντας ότι τα περισσότερα ψάρια που σου αρέσουν είναι Ν.Αμερικής, θα σου έλεγα να βγάλεις τις μελανοταινίες (που δεν κολλάνε) και να μεγαλώσεις το κοπάδι με τους καρδινάλιους (καρδινάλιοι δεν είναι αυτά τα 8? ) σε τουλάχιστον 12 (αν θέλεις να δεις κοπαδιαστή κίνηση και συμπεριφορά).. Αντί για καρδινάλιους μπορείς να επιλέξεις ροδόστομους, που γενικά είναι πιο "συνεκτικό" σαν κοπαδόψαρο.. Μήν τα μπλέξεις όμως και τα δύο, πιο όμορφο αποτέλεσμα θα έχεις με ένα μεγάλο και συνεκτικό κοπάδι, παρά με δύο είδη σμηνόψαρων που θα κολυμπούν στις ίδιες περιοχές του ενυδρείου και θα μπλέκονται μεταξύ τους..

Αν πας για ραμιρέζι, θέλει λίγο ψάξιμο για να βρεις καλά και υγιή ψάρια.. Τα περισσότερα που κυκλοφορούν στην αγορά είναι από επιλεκτικές αναπαραγωγές, άλλα είναι long fin, άλλα golden, και γενικά κυκλοφορούν πολλά από Σιγκαπούρη, που δεν είναι και ό,τι καλύτερο, καθώς από τις πολλαπλές αναπαραγωγές στα εκτροφεία έχουν εκφυλιστεί σαν είδος και έχουν χάσει τη συμπεριφορά τους και τα αναπαραγωγικά τους ένστικτα.. Προσπάθησε να βρεις ψάρια που να τα έχουνε κάνει εισαγωγή από Γερμανό εκτροφέα..

Μονομάχο αν θέλεις μπορείς να βάλεις σε ένα ξεχωριστό ενυδρειάκι, μόνο του, όχι σε κοινωνικό με άλλα ψάρια..
(by the way, δυστυχώς ο Diogo δε ζει πια.. όσο ήμουν στο στρατό, τον πρόσεχαν οι γονείς μου, και κάτι που δεν είχα υπολογίσει να προετοιμάσω από πριν παρουσιαστώ ήταν ανεμιστηράκι.. πιθανότατα τον χάσαμε λόγω υψηλής θερμοκρασίας, καθώς από αλλαγές κ.τ.λ. όλα γίνονταν σωστά..
βρήκα όμως και πήρα έναν άλλο, ακόμη πιο όμορφο crowntail μονομάχο.. είχε φέρει μπόλικους το fish-only, στην Αγ. Παρασκευή, αλλά δεν ξέρω αν έχουν μείνει ακόμα)..

Όσο για το Labeo Bicolor (αυτό φαντάζομαι εννοείς), μάλλον θα πρέπει να το αφαιρέσεις, θα την πέφτει σε όλους εκεί μέσα, και είναι και μεγάλο το άτιμο (10-12εκ), και θα σου δημιουργεί φασαρίες..

Άλλα ψάρια που μπορείς να βάλεις σε ένα τέτοιο ενυδρείο είναι μια ομαδούλα οτόκυκλοι, μια ομαδούλα hatchetfish (πανέμορφα ψαράκια που ζουν στην επιφάνεια, ειδικά τα marbled είναι κουκλιά!), ή μια ομαδούλα corydoras για τον πυθμένα..

Βέβαια, αν κρατήσεις τα σκαλάρια (αν σου πουνε και οι πιο έμπειροι ότι γίνεται κάτι τέτοιο), δε νομίζω ότι χωράνε να μπουν όλα τα παραπάνω.. Εξαρτάται από σένα.. Θέλεις ένα κοινωνικό ενυδρείο με πολλά μικρά ψαράκια και πολλή κίνηση, ή ένα μεγάλο κεντρικό ψάρι με ιδιαίτερη συμπεριφορά, όπως είναι τα σκαλάρια?

Από την άλλη πάλι, αν σου αρέσουνε τα γκουράμι, μπορείς να κάνεις ένα πανέμορφο φυτεμένο ασιατικό ενυδρείο, με τις μελανοταινίες που σου αρέσουν, αρλεκίνους, κάποια barbs, ή danios, κ.τ.λ.

Δε θέλω να σε βάλω στη λογική του αυστηρά βιοτοπικού.. Αλλά αν τα ψιλοπαρατηρήσεις, τα ψάρια από την ίδια περιοχή, ταιριάζουν μεταξύ τους, όχι μόνο στις παραμέτρους νερού, αλλά και οπτικά, στη σύνθεση ενός ενυδρείου.. Για δες το και λίγο από αυτή την οπτική..

Καλή συνέχεια στο ψάξιμο!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01788 seconds with 11 queries