Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 28-01-22, 16:22
Sasa_25 Ο χρήστης Sasa_25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2021
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pstkns Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,


Δεν εχω εμπειρία με το συγκεκριμένο υποστρωμα. Παρομοια που εχω χρησιμοποιήσει δεν εχω δει ποτε το ph να πεφτει περισσότερο απο 0,2. Να πω την αλήθεια δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ενα υποστρωμα απο μονο του ερηξε τοσο πολυ τη σκληρότητα. Σε παρακαλώ αν παρατηρησεις οτι η χαμηλη τιμη του ph μενει για καιρό ανεφερε το εδω καθως θα εχεις βρει λυση στο προβλημα χαμηλοματος του ph που αλλιως χρειάζεται πολυ ταλαιπωρία για να λυθει.
Στο επίσημο site της Dennerle, αναφέρει ότι το συγκεκριμένο υπόστρωμα κατεβάζει την KH και την πάει από 0 εώς 2 και το PH το κάνει 6-6,5. Το γράφει επάνω και η συσκευασία, όταν το αγοράζεις. Απλά επειδή το είχα ψάξει αρκετά το θέμα, κυρίως σε ξένα site, γιατί σε ελληνικά δεν μπορούσα να βρω τίποτα, κάποιοι έγραφαν ότι αντίστοιχα υποστρώματα έχουν ελάχιστη μείωση στο PH, ειδικά σε τόσο σκληρό νερό όπως το δικό μου. Συγκεκριμένα για το Dennerle, δεν μπόρεσα να βρω πολλά πράγματα. Μόνο κάποιες κριτικές από τα ξένα Amazon, μερικές από τις οποίες πράγματι ανέφεραν δραματική πτώση της KH και του PH, αλλά θεώρησα ότι ίσως εκείνοι είχαν ήδη όξινο και μαλακό νερό, γι'αυτό και είχαν δώσει αρνητική κριτική στο Amazon για το συγκεκριμένο προϊόν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα!
- Μαλλον χρησιμοποιεις στικακια για τις μετρησεις που δε σου δινουν τοσο ακριβεια! Με υγρα τεστ θα ειναι πιο σιγουρες μετρησεις
- Αμμωνια; δε μετρας??
- Προσθετεις αμμωνια με καποιο τροπο? Τροφη, αμμωνια κοκ ... Δε γνωριζω το dark start ...
Καλησπέρα! Στικάκια χρησιμοποιώ, ναι. Οικονομικά με έχει ξετινάξει το ενυδρείο και δε με έπαιρνε να αγοράσω υγρά τεστ αυτή τη στιγμή, τα οποία είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Οι αξιολογήσεις για τα συγκεκριμένα τεστ, ήταν πάρα πολύ καλές, όσον αφορά την αξιοπιστία τους και σε ξένα και σε ελληνικά site. Όμως εκτός από τα συγκεκριμένα στικάκια, έχω και κάποια άλλα, τα οποία είναι άγνωστης μάρκας και είναι συγκεκριμένα μόνο για μέτρηση PH. Και τα δύο μου δείχνουν σχεδόν το ίδιο, με μια μικρή απόκλιση.
Αμμωνία δεν μετράω. Έχω αγοράσει προς το παρόν το Seachem Ammonia Alert (αυτό με τη βεντούζα που κολλάει στο ενυδρείο) ώστε να μπορώ να ξέρω τουλάχιστον αν η ελεύθερη αμμωνία μέσα στο ενυδρείο, είναι σε επικίνδυνα επίπεδα ή όχι.
H Dark Start δουλεύει ως εξής: Βάζεις στο ενυδρείο το υπόστρωμα (το οποίο πρέπει να είναι χώμα για φυτεμένο και να περιέχει αμμωνία), την διακόσμηση, δηλαδή πέτρες και ξύλα, το γεμίζεις νερό, του βάζεις το φίλτρο να δουλεύει και το αφήνεις να λειτουργεί έτσι, χωρίς φως, για γύρω στις 3-4 εβδομάδες. Δεν κάνεις αλλαγές νερού, μέχρι να είναι έτοιμο το στρώσιμο και τότε κάνεις μια αλλαγή νερού 100%, φυτεύεις τα φυτά σου, βάζεις και τα πρώτα ψαράκια σου μέσα και αυτό ήταν. Κατά τη διάρκεια, δεν κάνεις αλλαγές νερού, μόνο αν για τον άλφα ή βήτα λόγο θελήσεις εσύ. Το στρώσιμο γίνεται επί της ουσίας με την εκμετάλλευση της αμμωνίας που περιέχει ήδη το φυτόχωμα μέσα, που έτσι κι αλλιώς απελευθερώνεται σταδιακά μέσα στο ενυδρείο με το πέρασμα των ημερών.
Αυτό έχει τα εξής πλεονεκτήματα: Δεν χρειάζεται να κάνεις καθημερινά μετρήσεις, δεν χρειάζονται αλλαγές νερού, τα φυτά σου όταν επιτέλους τα βάζεις μέσα, δεν έχουν φόβο να καούν από την αμμωνία του υποστρώματος και να ξεραθούν και να πρέπει να πάρεις καινούρια και επίσης κατά τη διάρκεια του στρωσίματος, δεν έχεις άλγη! Ίσως να ξέχασα να αναφέρω κάτι, αλλά αυτό είναι πάνω-κάτω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sasa_25 : 28-01-22 στις 16:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01854 seconds with 11 queries