Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 14-04-09, 11:56
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis L Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς σας βρήκα παιδιά,
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis L Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας..
Καλος ηρθες στο club

Σύντομα θα είμαι στο καινούργιο μου σπίτι κ για πρώτη φορά θα έχω και εγώ κήπο. Και ΤΙ κήπος θα ήταν αυτός αν εκτός από τα λουλούδια κ τα δεντράκια δεν φιλοξενούσε κ μια μικρή υπέροχη λιμνούλα!

Θα ήθελα λοιπον τα φώτα σας όσον αφορά τα εξής..
καθένας μας θα προσπαθήσει να σε φωτίσει Με την εμπειρια η της γνωσεις που "εχει". Εσύ ακούς το διασταυρώνεις και συνεχίζεις

1. Χώρο έχω αρκετό αλλά για αρχή πιστεύω ότι θα ήταν καλό να φτιάξω μια λιμνούλα περίπου 3000lt. Τι ψαράκια θα μπορώ να φιλοξενήσω και σε τι αριθμό? Ποιά είναι πιο εύκολα? Θα ήθελα αν ήταν δυνατόν να γίνουν κ οι κατάλληλες συνθήκες και για την αναπαραγωγή τους.
Επειδή παρακάτω λες ότι θες να την κανείς από τσιμέντο πρέπει να το σκεφτεί ς πολύ καλά ποσό μεγάλη την θες γιατί μετά δεν μπορείς να την μεγαλώσεις.
Αν την κανείς 3000 λίτρα πιστεύω 5 κοι και 5 χρυσόψαρα είναι καλά.
Εύκολα είναι Αυτά που πρωτινά. Είναι και μονόδρομος επίσης. Λίγα είδη μπορούν να φιλοξενηθούν σε μικρές λίμνες. Καταλάβεις ότι τα λίτρα σου είναι λίγα και ο αριθμός ψαριών που σου πρωτινά είναι σχεδόν οριακά και για άλλος ίσως υπέρ αρκετά. Οπότε δεν νομίζω να θελήσεις πετυχημένες αναπαραγωγές , γιατί θα αποκτήσεις υπερπληθυσμό και μετα αρχιζουν τα προβληματα.
2. όσον αφορά το φίλτρο μάλλον θα πάω σε DIY κατασκευή. Τι υλικά θα πρέπει να έχει μέσα? τα ίδια με των ενυδρείων (σφουγγάρια, μακαρόνια στραγάλια κτλ);;;
Κατά των κανόνα ναι ταιριάζουν κάποια από αυτά η και όλα . Και αλλά πολλά από πατέντες. Το ποια θα πρέπει να βάλεις θα εξαρτηθούν από πολλά όπως:
1..αν έχει φυλλοβόλα δέντρα
2..αν έχεις χώμα περιμετρικά της λίμνης = σκόνη = επιβάρυνση
3..χωρος για την βιολογία
4..δυναμη αντλίας
5..ποσο επιβαρυμένο θα είναι το νερό
6..ο τρόπος που θα είναι κατασκευασμένος ο χώρος της βιολογίας
7..μεγεθος λίμνης
8..απο ποσό μακριά θα πρέπει να τραβάει το φίλτρο το βρώμικο νερό
9..θα έχει φυτά η λίμνη?
10..ποσα φυτά?
11..τι φυτα?
12.. 13 … 14..και αλλά πολλά
.

3. Σκοπεύω να φτιάξω την λιμνούλα με τσιμέντο και να χρησιμοποιήσω υλικο μόνωσης για δεξαμενές νερού. θα έχω πρόβλημα μακροχρόνια με την κατασκευή;; η λιμνουλα θα είναι μικρή περίπου 3000lt.
Αν ειναι σωστη η κατασκευη οχι.

4. Τι φυτά πρέπει να βάλω για να βοηθήσω και την αναπαραγωγή των ψαριών αλλα και για να αισθάνονται άνετα στο φυσικό τους περιβάλλον? (μάλλον για χρυσόψαρα πάω)
κλασικά κανένα νούφαρο για ομορφιά και να προσφέρει σκιά στα ψαριά πάπυρο για να τραβάει τα νιτρικά του νερού και αλλά πολλά φυτά που δεν ξερώ να πρωτινό

5. Μπορώ στην λιμνούλα να βάλω π.χ. κουνουπόψαρα μαζί με χρυσόψαρα;; Αν δεν θελεις να δεις γονους βαλε αλλιως οχι
Δε νομίζω ότι ο συνδυασμός τους είναι ότι καλύτερο μια και τα κουνουποψαρα είναι άχρωμα και μια σταλιά.
Τα οποία θα δεν θα φενοντε μια και το μάτι του ανθρώπου θα εστιάζει στα χρώματα του πορτοκαλί χρυσόψαρων η κοι (το μάτι δύστυχος η ευτυχώς καρφώνετε στα έντονα χρώματα)
Και θα σου τρωνε τους γονους απο χρυσοψαρα και κοι

Ο χώρος που έχω για να φτιάξω την λίμνη είναι 6.0 x 3.5μ. και είναι ήδη σε χαμηλότερο επίπεδο απο τον υπόλοιπο κήπο, περίπου 0.75μ πράγμα που βοηθάει στην δημιουργία "φυσικού" καταράχτη αλλά και στο να την χαζεύεις απλα..
Να το προσέξεις γιατί μια καλή νεροποντή μπορεί να σου γεμίσει την λίμνη με λασπόνερα

.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02916 seconds with 11 queries