Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 04-01-15, 23:24
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι εχω στησει γαριδαδικα (red cherry) με τον καινουριο βυθο να τρεχει μονο 7-15 μερες, χωρις ουτε μια απωλεια.
Με γονο μαλιστα μαζι με τις μεγαλες. (ο γονος μεταφερθηκε αρχικα κατα λαθος με τα φυτα και αφου ειδα οτι επεζησε και μεγαλωνε κανονικα, ξεκινησα να τα στηνω χωρις μεγαλυτερη αναμονη)
Με μεταφορα μερους απο στρωμενο βυθο, τις εχω βαλει και επιτοπου. Μονη προυποθεση να εχει στηθει ηρεμα, οχι τσαπατσουλικα και να εχει κατακατσει και ηρεμησει ο βυθος.
(μπολιασμα στο φιλτρο φυσικα)
-------------------------

Δεν εχω καταλαβει ακομα.
Τα χρυσοψαρα απο που ηρθαν και που θα πηγαιναν μετα?
Σπυρο εχω δοκιμάσει και εγω σε γαριδαδικο, να βάλω γαριδες , ευκολες και δυσκολες , παντα με στρωμενο φιλτρο και αστρωτο βυθο, να τρεχει το ενυδρειο μια μερα μονο και να βαζω γαρίδες....
Οι red chery και γενικα οι neocaridina,οπως και οι snowball ειναι σκυλια δεν καταλαβαινουν τιποτα.
Αλλα στις πιο ¨ακριβες¨και δυσκολες γαριδες, δεν το ρισκαρεις...

Ασε που καμια φορα , εχω παρατηρησει σε γαριδαδικο ανεξηγητους θανατους και το προσδιοριζω στον ανωριμο βυθο....

Οπως ειχα δοκιμασει και κρατουσα για 3 μηνες , τις blue pearl σε 3 λιτρα νερο ,χωρις φιλτρο, μονο με java moss, τον χειμωνα λογο θερμοκρασιας μεταφερθηκανε σε ενυδρειο.

EVROS1986 ακολουθησε τα βηματα που σου προτεινε ο Σπυρος.
Αλλη φορα ομως πρωτα διαβαζουμε -ρωταμε και μετα πρατουμε....
Φιλικά πάντα Νίκος...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01610 seconds with 11 queries