Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 27-07-13, 16:03
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
το μονο πλεονεκτημα που βλεπω (απ'την περιγραφη) απεναντι στο prime ειναι οτι ειναι πιο συμπυκνωμενο.τα περι δραστικοτητας 50% παραπανω κλπ μπορει και να ισχυουνε,αλλα κυριως,τ'ακουω βερεσε
Εκτός του 50% πιο δραστικό κάπου είχα διαβάσει ότι το prime έχει μια έντονη μυρωδιά που μπορεί να ενοχλεί τα ψάρια σε αντίθεση με το alpha. Τώρα δε ξέρω αν ισχύει, γιατί από ότι καταλαβαίνω το μισό φόρουμ χρησιμοποιεί prime χωρίς πρόβλημα.

Παράθεση:
prime παντως θα βρεις στα περισσοτερα καταστηματα.αν δε βρεις σε συνοικιακο,πηγαινε σε πετσιτυ.εκτος αν εχεις πετσιτυ στη γειτονια
Έχει το συνοικιακό μου. Τον παρακάλεσα και πλέον φέρνει...

Παράθεση:
για καλο και για κακο,βαλε και μια αγγελια με την περιοχη σου για μπολι.εγω αυτο θα εκανα.
Μετά από δυο μέρες και σήμερα μετράω τα ίδια. (χωρίς αλλαγή νερού)
Αμμωνία 0,25
Νιτρώδη 0
Νιτρικά <5
Έχω την εντύπωση ότι ξάνοιξε λίγο το χρώμα της αμμωνίας και σκούρινε των νιτρικών αλλά επειδή σήμερα μέτρησα μέρα ίσως να είναι ιδέα μου. Αν μείνει έτσι και αύριο θα ψάξω για μπόλι για καλό και για κακό (ευτυχώς υπάρχει φίλος εδώ κοντά). Πιστεύω όμως ότι δε μπορεί, ή θα παρουσιαστούν νιτρώδη ή θα πρέπει να αρχίσει να υποχωρεί η αμμωνία και να εμφανίζονται νιτρικά. Αυτή η στασιμότητα με προβληματίζει...

Παράθεση:
Η μαυρη να ξερεις θα κανει τις ατελειες να φαινονται ακομα περισσοτερο, αν δεν υπαρχει εμπειρια.
Ισχύει αυτό, από την άλλη όμως θα είναι ευδιάκριτες φυσαλίδες ή τα σημεία που δεν "πατάει" καλά?
Από εμπειρία υπάρχει λίγη αλλά σε αρμούς κυρίως όπου δεν έχεις θέματα ευθείας και ροής. Για την ευθεία σκεφτόμουνα να βάλω για οδηγό πάνω στην ακμή του τζαμιού το δάχτυλο, όμως βλέπω στην κόλληση της juwel ότι η σιλικόνη σαν να ξεχειλίζει και έξω από το τζάμι και δεν ξέρω αν αυτό μπορώ να το πετύχω. Πήρα από ένα τζαμά ρετάλια και θα προπονηθώ, αλλά δεν ξέρω αν σε πρώτη φάση είναι καλύτερη ιδέα η επισκευή των κολλήσεων με σιλικόνη από πάνω. Εκεί το φαλτσογώνιασμα είναι σίγουρα πιο εύκολο.

Παράθεση:
Το παχος του τζαμιου και οι κοντρες εχουν να κανουν κυριως με το υψος του ενυδρειου. Οποτε σε μεγαλυτερο υψος, η αναγκη για πιο παχυ τζαμι και κοντρες ειναι πιο εντονη. Μην κοιτας τα εργοστασιακα που δεν εχουν κοντρες ακομα και σε πολλα λιτρα. Οπως και να το κανουμε, αλλη η διαδικασια κατασκευης εκει, αλλη απο ενα χομπιστα. Και μονο τα πλαστικα ενος εργοστασιακου ενυδρειου, παιζουν το ρολο της κοντρας. Οι κοντρες παντα βοηθουν, ωστε να μη βρουμε το νερο του ενυδρειου στο πατωμα.
Ισχύει αυτό που λες. Και στο προγραμματάκι για το πάχος του τζαμιού φαίνεται ότι το ύψος ζορίζει την κατασκευή (εκεί δίνει μεγαλύτερα πάχη) και στις οδηγίες της Den Braven έγραφε ότι χρησιμοποιείται για ενυδρεία μόνο μέχρι 60εκ ύψος αν θυμάμαι καλά.

Παράθεση:
Διαφανη ειναι βρε, οχι αορατη


Παράθεση:
Μαλον εκφραστικα λαθος... Μια τακτικη ενισχυσης ειναι οι κοντρες, αν βαλεις και παχυτερο τζαμι εννωειται ακομα καλυτερα
Δεν το είχα καταλάβει εγώ καλά... Νόμιζα ή το ένα ή το άλλο...

Παράθεση:
και μονο για να ειμαι σιγουρος πως τα τζαμια δε θα μετακινηθουν
Σίγουρα εκεί χαρτοταινία. Εγώ έλεγα και χαρτοταινιάρισμα για να οριοθετείται η σιλικόνη και να μη λερώνει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02028 seconds with 11 queries