Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 29-02-16, 23:10   #1
Νεο ενυδρειο...αρχαρια ιδιοκτητης...τα φωτα σας παρακαλω!
Βαλασία
Junior Member
Εγγραφή: 29-01-2016
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 14

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Βαλασία Ο χρήστης Βαλασία δεν είναι συνδεδεμένος 29-02-16, 23:10
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα σε ολους του ενυδρειοφιλους, δεν εχω καποιο ενυδρειο ακομη για αυτό θα χρειαστω τα φωτα σας, ειμαι μελος εδώ περιπου ένα μηνα και διαβαζω και προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως χρειαζεται για ένα ενυδρειο αλλα ακομη οι αποριες μου είναι πολλες για αυτό και θα σας ζαλισω αρκετα,ελπιζω μονο να μην γινω κουραστικη.
Ο χορος μου είναι αρκετα μικρος και σαν αρχαρια που ειμαι ειπα να φιαξω ένα ενυδρειο 50-60 λιτρα με 6-8 guppies ή endlers που είναι και τα πιο εύκολα,δεν θα ηθελα όμως να βαλω πλαστικα μεσα οποτε σκευτικα να φυτεψω καποια μονη μου όπως ανουμπια και κερατοφυλλο.

Οι ερωτησεις που εχω είναι οι εξης…

Το υποστρωμα είναι απαρετιτο με τα φυτα που ανεφερα? Θα χρειαστουν καποιο λιπασμα και ποτε τα φυτευω?

Θα ηθελα να βαλω καποια διακοσμιτικα όπως ξυλα και πετρες, θα μπορουσα να παρω καποια από την φυση μενω σε παραθαλασσιο μερος οποτε θα μπορουσα να βρω ομορφα σχηματα.Μηπως είναι όμως επικυνδινα για τα ψαρια?

Θα χρειαστω φιλτρο,θερμοστατη θερμομετρο. Ο ροοστατης είναι απαρετιτος και τι δουλεια κανει? Η λαμπα ποσα watt πρεπει να είναι? Μηπως ξεχασα να αναφερω κατι?

Ποσο καιρο χρειζετε για να στρωσει το ενυδρειο?

Θελω γεννες αλλα όχι πολλες γιατι θα εχω προβλημα χωρου μετα….υπαρχει τροπος για να τις ελεγξω καπως?

Τι τεστ να παρω? Για αμμωνια? Σκληροτητα νερου? Κατι άλλο? Και τι να προτιμησω στικ ή υγρα?

Θα μπορουσα να βαλω και καποιον γλυφτη ή σαλιγκαρι μεσα για την αλγη είναι απρετιτος?

Και κατι τελευταιο αλλα σημαντικο 2 φορες τον χρονο συνηθως φευγουμε από το σπιτι για 5-10 μερες…ποσο διαστημα μπορουν να αντεξουν χωρις τροφη μηπως υπαρχει καποιο φυτο ευκολο να προσθεσω που θα τα βοηθουσε να φανε εκεινες τις μερες ή θα πρεπει να δωσω το κελειδι του σπιτιου σε καποιον δικο μου?

Λυπαμαι αν σας κουρασα αλλα μενω σε χωριο μακρια από μεγαλη πολη και μου είναι δυσκολο να ψαχνω και να ρωταω σε πετσοπ….αλλωστε αυτοι θα μου πασαρουν ότι θελουν για αυτό και θα ηθελα να ειμαι προετημασμενη όταν θα παω.
Σας ευχαριστω πολύ για τον χρονο και την υπομονη σας!
Εμφανίσεις: 2678
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01689 seconds with 12 queries