Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-05-13, 23:03
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Νιτρικά στο νερό του δικτύου! Πως μπορώ να φτιάξω νερό για κιχλίδες από RO;

Έχει ένα μήνα περίπου που έστησα ένα ενυδρείο με lamprologus brichardi μωρά. Το ενυδρείο ήταν στημένο από πριν με malawi οπότε δε χρειάστηκε στρώσιμο.

Μετά από αλλαγές 25% 2 φορές την εβδομάδα, όλο σχεδόν τον Απρίλη, με νερό από την "βρώμική" πλευρά της RO (την οποία έχω γιατί παλιά είχα ζωοτόκα) με σκοπό να ανεβάσω τις σκληρότητες γύρω στους 15 βαθμούς από 12 που έχει το νερό του δικτύου και να μειώσω τα νιτρικά μιας και ταίζω τα μικρά πολύ και το περισσότερο δε τρώγεται, παρατήρησα ότι τα νιτρικά παρέμεναν σχετικά ψηλά σε συνάρτηση με τις τόσες πολλές αλλαγές. Μέτρησα λοιπόν το νερό του δικτύου και ανακάλυψα ότι έχει νιτρικά περίπου 10mg/λίτρο.

Σκέφτομαι λοιπόν να αρχίσω να κάνω τις αλλαγές με μαλακό από την RO αλλά δε θέλω να δίνω μια περιουσία σε έτοιμα buffer. Κατ αρχάς, αν έχετε τη γνώμη ότι δεν αξίζει να μπαίνω στον κόπο για νιτρικά αυτής της τάξης θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.

Έψαξα κάμποσο στο ίντερνετ και βρήκα διάφορες συνταγές κυρίως με σόδα, epsom και ενυδρειακό αλάτι ή καθαρό NaCl. Όλες οι συνταγές όμως αναφέρονται στην περίπτωση που θέλουμε να ρυθμίσουμε μαλακό νερό δικτύου. Μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα τόσο φτωχό (από άποψη συστατικών) μίγμα όταν πρόκειται για νερό RO; Το μαλακό νερό βρύσης περιέχει έστω ένα ποσοστό και των υπόλοιπων απαραίτητων αλάτων οπότε φαντάζομαι ότι τα πράγματα αλλάζουν με το νερό της RO..

Σήμερα έκανα μια αλλαγή με καθαρό νερό RO στο οποίο πρόσθεσα περίπου 30ml Kent Freshwater RO Right Liquid για το GH και περίπου 2 κουταλάκια του γλυκού σόδα. Από 10ppm το νερό πήγε στα 210 με την προσθήκη του kent και στα 360 με τη προσθήκη της σόδας. Το pH apo 6.7 ανέβηκε στα 7.8 περίπου. Μέχρι στιγμής όλα καλά με τα μωρά μου αλλά έχω μια υποψία ότι θα πρέπει να σιγουρευτώ για κάποια πράγματα σχετικά με αυτά τα άλατα πριν συνεχίσω σε αυτό το στυλ να φτιάχνω το νερό όπως το θέλω μόνος μου.

Τι άλατα είναι απαραίτητο να προσθέτω λοιπόν και πόσο; Γενικά αν μπορείτε να μου δώσετε μερικές συμβουλές και οδηγίες θα το εκτιμούσα. Υπάρχουν tdm meter, ph meter και ζυγός ακριβείας οπότε έχω τη δυνατότητα να κάνω μετρήσεις για να φτιάξω τις αναλογίες με αρκετά καλή ακρίβεια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01921 seconds with 11 queries