Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 28-03-09, 14:51
Θανάσης Ντίνης Ο χρήστης Θανάσης Ντίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2008
Περιοχή: Λαμπίρι Αιγίου
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Δε γίνεται, γιατι θα εχει αερα μεσα και η σωληνα και η αντλία, και λογικό είναι, αφού η σωλήνα είναι πάνω απο την επιφανεια του νερού και δεν μπορει να παει νερο στην αντλία πριν αυτη ξεκινησει.
Είναι ειδικές αντλίες οπως ανεφερε και Παπαδόπουλος Κώστας γι αυτη τη δουλειά να τραβανε και ας εχει αερα μεσα το μοτερ.

Αυτη πρεπει να εχει νερο στο ξεκινημα της οπωσδηποτε.

Αν πας στην αντιπροσωπεια, πες τους να σου δωσουν και προσπεκτους με τα προιοντα της εταιρειας εχει μέσα πολλα και διαφορα προιοντα για λιμνες (σκιμμερ, φιλτρα, uv, και αλλα) έστω και εγκυκλοπαιδικα αξίζει τον κόπο.

Όσο για την κατασκευη, εχω βγάλει φωτογραφιες, πρέπει να τις μικρυνω σε αναλυση γιατι ειναι 10 mb η καθε μια και θα τις βαλω σε ξεχωριστο θέμα.

Ιδιαίτερη προσοχή στις αντλίες, να τηρούνται οι προδιαγραφες ασφάλειας και λειτουργίας, που τις συνοδεύουν, και που θέτει ο κατασκευαστής της κάθε αντλίας.
-------------------------
¨Ενα μικρό μειονέκτημα του χώρου, που έχω το μοτέρ, είναι ότι παρ' ότι είναι σκεπασμένο (όχι ερμητικά για να αερίζεται και ο χωρος και να βοηθάει στη καλυτερη ψύξη) είναι οτι μετα απο βροχη συσσωρευονται νερά μέσα.
Βέβαια η αντλία αυτη που έχω, αφου είναι και υποβρύχια για μεσα στη λίμνη δεν εχει πρόβλημα απο τα νερά. Οποιαδήποτε άλλη όμως εξωτερική αντλία που δεν είναι για υποβρυχια χρηση θα έχει προβλημα από τα νερά αυτά και είναι και επικίνδυνο.

Ιδιαίτερη προσοχή στις αντλίες, να τηρούνται οι προδιαγραφες ασφάλειας και λειτουργίας, που τις συνοδεύουν, και που θέτει ο κατασκευαστής της κάθε αντλίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Θανάσης Ντίνης : 28-03-09 στις 14:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01424 seconds with 11 queries