Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #74  
Παλιά 26-02-14, 16:30
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billos95 Εμφάνιση μηνυμάτων

Μου πήρε δώρο η κοπέλα μου 6 Hyphessobrycon Amandae..της είπαν στο πετ σοπ ότι κάνουν για μικρό ενυδρείο 45cm (καλά αυτό οκ..) και ότι ζουν άνετα με γαρίδες...

Μέχρι τώρα δεν έχω δει κάτι ανησυχιτικό οι συμπεριφορά μεταξύ ψαριών-γαρίδων είναι οκ..
Το συχνότερο λάθος που κάνουν κυρίως οι αρχάριοι γαριδάδες είναι να βάζουν tetra ή danio στα ενυδρεία τους με γαρίδες. Η λογική ότι είναι μικρά ψάρια και δεν θα πειράξουν τις γαρίδες δεν ισχύει σε αυτούς τους μικρούς κυνηγούς.

Αν είναι μικρόσωμα όπως στη περίπτωση εδώ με τα ember tetra, δεν θα πειράξουν τις ενήλικες ή μεγαλόσωμες γαρίδες αλλά είναι σίγουρα ότι θα κυνηγήσουν το γόνο.

Τα μεγαλύτερα είδη κυνηγάνε και ενήλικες γαρίδες.

Αν η συγκατοίκηση είναι σε πυκνοφυτεμένο ή/και μεγάλο ενυδρείο και με την προϋπόθεση ότι έχουμε red cherry είναι σίγουρο ότι θα επιβιώσουν πολλές και οι γαρίδες μας θα αυξάνονται..
αλλά
είναι επίσης σίγουρο ότι δεν θα δούμε τις γαρίδες μας σε ολόκληρο το ενυδρείο να βόσκουν αμέριμνες.

Θα πρέπει να πεις τη κοπέλα σου και όλους τους γνωστούς σου να μην ακουν τις συμβουλές των petshop ούτε να σου κάνουν ζωντανά δώρα.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01321 seconds with 11 queries