Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 29-08-13, 18:26
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ge_magi70 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι το φιλτρο μου είναι το http://www.hailea.com/e-hailea/product1/HL-BT200.htm
-------------------------
το αντιχλωριο που μου δώσαν είναι το sera aquatan
Οταν λες
"Αυτό που μπορείς να κάνεις προς στιγμή είναι να βάλεις το βιολογικό υλικό μέσα π.χ. σε ένα τούλι, δίπλα στο φίλτρο, 2 εβδομάδες. ΜΗΝ βγάλεις όλο το σφουγγάρι και το αντικαταστήσεις με αχρησιμοποίητο υλικό"
Τι εννοείς διπλα? και είναι το σφουγγαρι "χρησημοποιημένο" οταν το εχω μονο 4 μερες ?
Ευχαριστώ
Μπορείς να βγάλεις το σφουγγαράκι και από μέσα έχει μία πλαστική θηκούλα που είχε άνθρακα και λογικά σου έβαλαν από το pet shop siporax.
Βγάλε το siporax και εκεί βάλε το μπόλι που θα σου δώσουν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mην υποτιμας την ψυξη καθολου.
α) γιατι οσο πιο μεγαλη ειναι η θερμοκρασια τοσο μικροτερη ειναι η διαλυση του οξυγονου στο νερο. Οξυγονο δεν χρειαζονται μονο τα ψαρια αλλα και η βιολογια. Ιδιως στην αρχη που γινεται το στρωσιμο η αναπτυσομενη βιολογια τραβαει πολυ οξυγονο. Παραλληλα, αν υπαρχουν (ως συνηθως) ιχνη αμμωνιας και νιτρωδων, διακοπεται η μεταφορα οξυγονου στο αιμα των ψαριων και σκανε. Θα τα δεις να "μασανε" την επιφανεια του νερου γα οξυγονο.
β) Οσο πιο μεγαλη ειναι η θερμοκρασια, τοσο πιο τοξικη γινεται η αμμωνια. Δες την 5η παραγραφο
γ) τα ψαρια μεταβολιζουν πιο γρηγορα σε μεγαλες θερμοκρασιες και χρειαζονται περισσοτερη τροφη. Κατι που δεν ενδυκνειται καθολου κατα το στρωσιμο.
Οπως επισης δεν ενδυκνειται και για την υπολοιπη ζωη τους, αφου πεφτει ο μεσος ορος ζωης τους, αφου ο γρηγορος μεταβολισμος σημαινει μικρη ζωη. Live fast - diy young.
δ) τα ψαρια που εχεις ειναι κρυου νερου. Ζουν σε θερμοκρασιες (αναλογα την εποχη του ετους) 15-25C. Μπορουν και πιο χαμηλα αλλα κοβουν το φαι, μπορουν και πιο ψηλα, αλλα τα ειπαμε τα αποτελεσματα.

ΥΓ Πολυ σημαντικη ειναι η σταθεροτητα των παραμετρων. Μην αλλαζεις τη θερμοκρασια αποτομα. Μεχρι 1-2C βαθμους σταδιακα, επιτρεπεται.
Σπύρο με ακολουθεί κατά γράμμα σε αυτά που είχα κάνει και εγώ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexkotsis : 29-08-13 στις 18:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01663 seconds with 11 queries