Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 20-12-13, 14:57
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φiλε κουραμπιε!!!!

θελω να σου πω μερικες παρατήρησης για το ενυδρειο

1ο η πλατη ειναι ωραια αλλα θα ελεγα να βαλεις φοντο απλο και να μεσα στο νερο ριζες και πετρες! κερδιζεις αρκετα λιτρα!

Oντως αυτο ειναι στο προγραμμα να γινει.
2ο Στα μπουκαλια να βαλεις βανακια στο καθενα ξεχοριστα ή ενα τριπλο πιο πολλι για την αλλαγη και να βαλεις βαλβιδα αντεπιστροφεις!
3ο Εχεις αμα ειδα καλα και green spot κατι με φοσφορικα ή διοξηδιο.
Δεν εχει, ισως να ξεγελαει καποια φωτο.
4ο τα λιπασματα για το ενυδρειο σου και της αλλαγες που κανεις ειναι υπερβολη και ίσως ο λογος που εχεις τροιχοειδη και οποια αλλη αλγη μπορεις να διακρηνεις....
Γενικα απο οταν μπηκε το διοξειδιο η αλγες εξαφανιστηκαν δεν υπαρχει ιχνος.
5ο με τους ανακλαστηρες που βρηκα και τους εφερε ενα παιδι χομπιστας ο stephos. θα εχεις πολι καλυτερο φωτισμο ακομα και απο αυτο που φανταζεσε!
με αποτελεσμα καλυτερη υγεια στα φυτα!
Καλα αυτο εννοειται, εβαλα κατι arcadia που ειχα, θα κανω καινουργιο φωτιστικο ομως μια και καλη οταν ερθουν.
6ο προβλημα πρεπει να εχεις και με την ροη του νερου στο ενυδρειο αμα δεν κανω λαθος!
Ειμαι στα 500l/h αλλα δεν μαρεσει και μενα νιωθω οτι θελει κιαλλο.

7ο μην βαλεις FLOURISH αν δεν ανεβεις πολι τα φωτα.αμα θα κανονισεις να βαλεις καλυτερα μονο φλουραεις να μπορεις να κανεις και παπαδες! με αυτο που εχεις αν και δεν ειναι υποστρωμα για φυτα μπορεις να κανεις αρκετα και ειδικα με τα φυτα που εχεις!
για τωρα βαλε της τετρα ενα που ειναι μεγαλη ποσοτητα οχι το crypto και αργοτερα κανε diy ταμπλετες. αμα δεν μπορεσεις θα κανουμε μαζι οταν ερθω με αδεια!
Εχω βαλει καπου καπου flourish ταμπλετες, βοηθησαν οντως, πιστευω το μεγαλο θεμα ειναι το φασμα του φωτος. Ελα ελα να κανουμε κουραμπιεδες και ταμπλετες.

8 αμα δεν κανω λαθος δεν εχεις καθολου αναταραξη! κανονισε να εχεις τωρα που θα παρεις το φιλτρο βοηθαει
στης αλλαγεσ δεν λες ποσοτητα νερο βρυσης με οσμοση!!!

50-50% ΑΟ με βρυση βαζω. Αναταραξη εχει μια χαρα, αλλα θα καλυτερεψει με το φιλτρο βεβαια.


εχω και αλλα να σου πω αλλα κλεινουν τα ματια μου...
.....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01586 seconds with 11 queries