Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 21-10-14, 10:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα συμφωνησω.
οι κανονισμοι του φορουμ υπαρχουνε για καποιο λογο και κυριως για να προστατευουν τα μελη του.

η "προωθηση" προιοντων (ακομη και οταν ειναι καλοπροαιρετη)καλο ειναι να μη γινεται μεσα στα θεματα χρηστων,αλλιως υπαρχει κινδυνος καποια στιγμη να συμβει εδω οτι συμβαινει και σε αλλα φορουμ.

στο θεμα τωρα,αν και τα εχουν γραψει κιαλλοι πριν απο μενα,υπαρχουν ποιοτητες και ποιοτητες αμμου.

καποιες χρειαζονται περισσοτερη επεξεργασια (πλυσιμο/καθαρισμα)πριν χρησιμοποιηθουνε και καποιες λιγοτερο εως καθολου.

το οτι μια αμμος χρειαζεται 20 χερια πλυσιμο δεν την κανει ακαταλληλη,απλα θα εχει περισσοτερη δουλεια μεχρι να τη βαλουμε.

το αν ειναι χαλαζιακη/ουδετερη η ασβεστολιθικη κλπ ειναι αλλο θεμα και εξαρταται απτο τι ψαρια θα εχουμε.

το "ρισκο" που εχει η αμμος απο μαντρα ειναι κυριως το οτι δεν ξερουμε την ποιοτητα της μεχρι να τη δοκιμασουμε.
πχ μπορει καποιος να την πουλαει για χαλαζιακη και να μην ειναι.
το ιδιο εχει συμβει παμπολες φορες και σε αμμο απο ενυδρειομαγαζα.
υπαρχουνε τροποι να δοκιμαστει ομως πριν μπει στο ενυδρειο.(σε κουβα με νερο κλπ).
δεν μιλαω για την περιπτωση που υπαρχει καποιο "δηλητηριο" στην αμμο,γιατι δεν το εχω ακουσει ποτε να συμβει,
αλλα ακομα και αν μπορει να συμβει,οι πιθανοτητες ειναι τοσο μικρες,που τις θεωρω ιδιες και για την Carat των 60 ευρω και για αμμο των 6 ευρω απο μαντρα.
(φυσικα μιλαω για συγκεκριμενες μαντρες-δεν εχω δοκιμασει αμμο απο ολους τους μαντραδες τις αττικης)

για αυτο το λογο,προτεινεται συνηθως αγορα αμμου απο συγκεκριμενα "εργοστασια" η καταστηματα,αφου ειναι ηδη δοκιμασμενη απο αλλους χομπιστες.

υπαρχει και αμμος που πεφτει σε γεματο ενυδρειο και στρωνεται αμεσως στο βυθο χωρις να σηκωθει η παραμικρη σκονη,σαν την carat που βαλαμε στους δισκους φετος,αλλα αυτη κοστιζει 50 και 60 ευρω το 20κιλο.
γεμισα 100 ενυδρεια μαζι με το γιαννη(stanisalous) και χαιρομουνα να τη βλέπω να πεφτει στο νερο

ομως αλλο 50 και 60 και αλλο 5-6 ευρω.
δεν εχουν ολοι το ιδιο πορτοφολι.ουτε εγω θα την αγοραζα.

απτον ερμη εχω παρει κιεγω αμμο παλιοτερα και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.ειναι δοκιμασμενη απο πολλους οχι μονο απο μενα.

την αμμο του no-name την εχω δει κιεγω απο κοντα (και βρεγμενη και στεγνη)και ειναι μια χαρα.
ουτε πολυ σκονη εχει,ουτε σβολιαζει(οπως μια που ειδα προσφατα απο πολυ γνωστη ενυδρειακη εταιρεια)
ειναι σιγουρα ουδετερη και μπραβο του που τη χαριζει ετσι.

αυτονοητα ειναι ολα αυτα,αλλα τεσπα...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01746 seconds with 11 queries