Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 20-10-14, 21:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από st@vros
acei και labido
Τωρα ειδα οτι μπηκες σφηνα
Εσυ παρε αμμο θαλασσης για τις κιχλιδες, ωστε να ανεβαινει η σκληροτητα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS
Εγώ θα επαναφέρω ένα μέρος παλαιάς μου αγγελίας γιατί έχει σχέση με το θέμα.Κανένας σας δεν ρώτησε τι ψάρια έχει για να καταλάβετε αν χρειάζεται χαμηλό ή ψηλό Ph. Αν δηλαδή βάλει δίσκους θα του προτείνει κάποιος να πλύνει άμμο θαλάσσης; Αν χρειάζεται ουδέτερη εκτός κάποιων επικίνδυνων που κυκλοφορούν βαφτισμένες ’’χαλαζιακή’’ και κάποιων άλλων που πωλούνται σε γνωστά μας pet shop και βαφτίζονται ’’χαλαζιακή’’ ή είναι χαλαζιακές ( με τιμή 1€ /κιλό ) δεν είναι όμως Carat 6 που είναι η καλύτερη.Θα πω ότι τη δίνω με 7€ /5κιλο όχι για να το αναγγείλω αλλά επειδή κάποτε δέχθηκα κριτική επίθεση από τα σχόλια κάποιων.Παρακαλώ όσους έχουν έρθει σπίτι μου και την έχουν δει ή έχουν πάρει να που αν έχει σχέση με κάποια απ’ αυτές που φαίνονται στους συνδέσμους που ανεβάσατε ή που πωλούνται στα γνωστά pet shop. Παρακαλώ να μη θεωρηθεί ότι βάζω αγγελία σε λάθος ενότητα και να μην σβηστεί το ποστ αλλά επιλεκτικά ότι δηλώνει αγγελία και προκαλώ όποιον θέλει να μαζευτούμε κάποια μέρα ή σε συνάντηση και με δείγματα από διάφορες άμμους που ονομάζετε ’’χαλαζιακή’’ να τις συγκρίνουμε.Λυπάμαι που δεν μπορούν να πάρουν μέρος σε αυτό και από τη Βόρεια Ελλάδα γιατί και από εκεί είχα εισπράξει αυστηρές κρίσεις χωρίς να μπορώ με αποδεικτικό στοιχείο να φέρω την αντίρηση μου.Μην παίρνετε από μάντρες και μόνο που είναι βουνά και με τον αέρα ανακατέβονται με διάφοραχώματα κηπευτικά,μάρμαρο,άμμο θαλάσσης,καυσαέριο κ.α. πριν τα συσκευάσουν σε τσουβαλάκια τις κάνουν περισσότερο ακατάλληλες απ’ ότι ήταν και πριν.

Για να δείτε όλοι και να πειστήτε ότι η άμμος που κάποιοι ''βαφτίζουν ''χαλαζιακή'' δεν είναι για ενυδρεία αλλά για πατώματα και πισίνες.Θα σας παραθέσω κι ένα σύνδεσμο που θα συναντήσετε και φωτό από μάντρες που κάποιοι από εσάς εμπιστευτήκατε για την άμμο που βάλατε στα ενυδρεία σας,διάφορες μάρκες αυτών και κατασκευές με αυτές.

Η χαλαζιακή carat 6 που διαθέτω είναι γνήσια,την έχω στα ενυδρεία μου και την διαθέτω όσο την παίρνω από κάποιον που τυχαία γνώρισα και δεν είναι μαγαζί,απλά ασχολείται με τα ενυδρεία.Προσέξτε και στα pet shop πολλές άμμοι ''βαφτίζονται.Η γνήσια είναι πανάκριβη και η τιμή της ξεκινά από τα 17€/5κιλο περίπου.

Εγω, παλι, εφοσον επαναφερεις την αγγελια σου (εστω και αν δεν θελεις οπως λες αλλα το κανεις), θα σε επαναφερω στην ταξη, θυμιζοντας σου για ακομη μια φορα οτι τα θεματα που ανοιγουν τα μελη του φορουμ δεν ειναι χωρος για να προωθεις τις αγγελιες σου. Φιλικα.

Επισης, η χαλαζιακη carat 6 ειναι μεν χαλαζιακη αμμος, αλλα οχι η μονη. Απλα, τυχαινει να ειναι και η πιο ακριβη (και απο θεμα γουστου - δε μου αρεσει γιατι φαινεται αφυσικα λευκη), πραγμα που σημαινει οτι δεν μπορουν να την αποκτησουν ολοι.

Και μια παλιοτερη σχετικη συζητηση:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80881

Για να μην σε αδικω, ομως, συμφωνω οτι πολλες φορες η χαλαζιακη αμμος "βαφτιζεται" χαλαζιακη, με ολα τα προβληματα που μπορει να δημιουργησει στα ψαρια. Οποτε, προσοχη απο που αγοραζουμε...

Και ολα αυτα, μιλωντας για ενυδρεια γλυκου νερου, οπου θελουμε ουδετερη αμμο. Για ενυδρεια Αφρικης, οπως τα δικα σου, η καλυτερη ολων ειναι η αμμος θαλασσης.

Υ.Γ. Εχω ρωτησει τι ψαρια προκειται να μπουν στο ενυδρειο
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01892 seconds with 11 queries