Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 30-10-12, 11:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα helena ειναι ο αποτελεσματικοτερος τροπος για ελεγχο του υπερπληθυσμου των λαθρεπιβατων.
Προσωπικα δεν μου εχουν πειραξει ποτε γαριδα, ουτε γονο ( βαδη του αποτελεσματος στο γαριδαδικο μου, που ειναι φουλ στη γαριδα και στα χελενα. Πολλα χελενα τα οποια ταιζω πλεον εγω με πρωτεινικα πελετακια αφου δεν υπαρχουν σαλιγκαρια.
Τα εχω και με ζεμπρα νεριτε σε αλλο ενυδρειο και με απλ ενηλικα παλιοτερα. Μερικα μωρα απλ (λιγα) απο τα πολλα 200-300 που γεννηθηκαν, τα βρηκα αδεια, αλλα χωρις αποδειξεις οτι τα χελενα ηταν η αιτια.


Τα χελενα λοιπον εκτος του οτι ειναι μικρα και δεν επιβαρυνουν την ιχθυοφορτωση, δεν αναπαραγωνται και γρηγορα οποτε δεν γινονται τα ιδια μαστιγα για το ενυδρειο.
Ακομα κι αν καποια στιγμη γινουν πολλα, μπορουμε ευκολα να δωσουμε τα πλεονοζοντα σε καποιον με προβλημα υπερπληθυσμου.

Ενα μεγαλο του πλεονεκτημα ακομα, ειναι οτι χωνονται μεσα στο βυθο και ετσι σπανε τυχων αναεροβιες περιοχες του, αεριζοντας τον.

Η καλυτερη λυση μακραν, απο μποτια που ειναι κοπαδοψαρα μεγαλα και θελουν ενυδρειαρα για παρτυ τους, απο παφερ που μπορει να γινει ενοχλητικο, και φυσικα φαρμακα που δεν κανουμε καν συζητηση.
Οι παγιδες ειναι για διακοσμηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01380 seconds with 11 queries