Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 06-09-11, 00:34
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή black moore με orada

καλησπερα φιλοι, θα ηθελα μια συμβουλη!
οπως εχω ξαναπει,εχω σε ενα ενυδρειο μου,1 black moore μαζι με ενα ασπρο orada(ειναι οπως το red-cup,αλλα το συγκεκριμενο εχει ασπρο wen,απο οτι ηδη φαινεται) και τα δυο σε αρκετα μικρη ηλικια και μεγεθος!
αν και ηξερα ακριβως τι ψαρια επαιρνα και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα(μετρησεις κλπ οκ),βρηκα κατι πληροφοριες,που σε συνδιασμο με την παρατηρητικοτητα στο ενυδρειο μου,με εκαναν να ψιλο-ανυσηχω!
διαβασα λοιπον οτι το black moore βρισκει δυσκολοτερα την τροφη λογω της μειωμενης ορατοτητας των "εξογκωμενων" ματιων του!ομολογω οτι το εχω ψιλοπαρατηρησει,αλλα δεν εδωσα μεγαλη σημασια καθως λογω του νεαρου της ηλικιας των ψαριων (και του μικρου μεγεθους),συμβαινει και στα δυο,το να ψαχνουν δηλ την τροφη και να αργουν να την βρουν (και τα δυο)!επισης παραμενουν στην επιφανεια για το φαι,επηρεασμενα απο τα πετσοπ που ταιζουν εκει.βεβαια,το black moore περιμενει στην επιφανεια περισσοτερη ωρα ψαχνοντας!τα ταιζω με μουλιασμενο φυλλαρακι("βουλιαζει" και το τρωνε απο κατω),bloodworms,λαχανικα και καποιες φορες τα ταιζω στο στομα,οποτε δεν υπαρχει θεμα υποσιτισμου!


Υ1:ανεκαθεν γνωριζα οτι και τα red-cup ειναι αργα ψαρια και οτι τα fancy ταιριαζουν γενικα μεταξυ τους...

Υ2:ξερει κανεις κατι για τον συνδιασμο των παραπανω ειδων;θα υπαρξει προβλημα η' αδικα ταραχτηκα;ισως ειμαι υπερβολικος!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01528 seconds with 11 queries