Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 29-06-08, 00:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θα πληρωσει δλδ στη ΔΕΗ τα λεφτα του controller

Εχω και τα δυο συστηματα να δουλευουν (controller στο ενα, συνδυασμο ανεμιστηρακι με θερμαντηρα στο μικρο).
Εκ πειρας λεω οτι οι διακυμανσεις που θα εχεις απο τη διαφορα μερας (μεγαλυτερη εξωτερικη θερμοκρασια και ζεστη απο λαμπες) και νυχτας (πιο δροσερη και σβηστες λαμπες) θα ειναι αρκετη.
Αν υπολογισεις και το ενδεχομενο στις 15 μερες που θα λειψεις να υπαρξει καποιος καυσωνας ή καποια αποτομη πτωση θερμοκρασιας σε σχεση με τις θερμοκρασιες που θα υπαρχουν την περιοδο που θα ξεκινησεις τις διακοπες σου, τοτε πρεπει να κανεις πολυ καλο υπολογισμο για ολα.

Απο δικες μου μετρησεις στις θερμοκρασιες, ειχα με το ανεμιστηρακι ρυθμισμενο χαμηλες στροφες, απο 26,3 (ανοιγε και ο θερμαντηρας που εχω στους ~26 ρυθμισμενο) μεχρι 27,5.
Και αυτο μετα απο παρατηρηση και μικρορυθμισεις με ντιμερ σε συδυασμο με τα βολτ του τροφοδοτικου κλπ.
Μετα απο ολα αυτα σκεφτηκα να παρω και στο μονομαχοενυδρειο καποια στιγμη controller.
Στο μεγαλο ειμαι 27,4-27,5 ολη μερα.

Παρατηρησε λοιπον καλα πριν φυγεις, για να ρυθμισεις σωστα.

Εγω θα ελεγα 2 ανεμιστηρακια μεσα και ενα εξω για 3 λογους.
1. Να μη χρειαζεται να τσιτωνεις για να κατεβαζουν τη θερμοκρασια και εχεις θορυβο.
2. Να εχεις το περιθωρειο να καει καποιο οταν θα λειπεις.
3. Σε περιπτωση πολυ μεγαλης ζεστης να εχεις τη δυνατοτητα να ανταπεξελθεις. Απλα αν τωρα ψυχει πολυ, τα κατεβαζεις και στα 6V με απολυτη ησυχια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01563 seconds with 11 queries