Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 27-12-12, 02:04
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα, το απιονισμενο παραγεται με τον τροπο που σου περιεγραψα, τωρα αν βαλεις μονο για κατιοντα δε γνωριζω τι θα κανει αν και πιστευω π[ως απλα θα μπλοφαρεις το τεστ να σου δειχνει χαμηλοτερη σκληροτητα χωρις να ειναι αυτο αληθινο.
Επαναλαμβανω πως δε μπαινει σε φιλτρο (ειναι εξ αλλου λεπτες σα χοντρη πουδρα, αν τη βαλεις εκει απλα θα την κυνηγας στον πατο του βαρελιου)
Απλα απο τη βρυση το νερο περναει απο φιλτρο ρητινης και μπαινει στο βαρελι.
Ο ζεολιθος οπως σου ειπα ειναι πολυ καλο υλικο για καποια θεματα, οχι ομως για τις σκληροτητες.
Οτι κανει καποια ιοντοανταλλαγη την κανει, δεν ειναι ομως σαν τις ριτινες να περιμενεις να σου ριξει αισθητα τη σκηροτητα.

οσο για την αποδοση τους ενα λιτρο ριτινη (μισο απο την καθε μια) ειναι για δυο αλλαγες περιπου (140 λιτρα νερο αλλαγης), μετα αρχιζει να πεφτει

Έχω δει πως είναι περίπου . Έλεγα να την βάλω σε καλσόν.
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.
Κάτι τελευταίο. Μπορείς να μου πεις τις διαφορές σε αυτές τις τρείς;

A, B & Γ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχας μην περιμενεις να σου κανει το νερο μαυρο η τυρφη απο μονη της. Κατα τη γνωμη μου, ενα φιλτρο με τυρφη στο βαρελι, και οσμωση για νερο, η μιξη ΑΟ και βρυσης, μετα απο καποιες δοκιμες, σου δινει στανταρ τιμες, σταθερες, και ολη η υποθεση γινεται ρουτινα. Δεν χρειαζεται δηλαδη να μετρας. Ξερεις οτι αν με το που κανεις αλλαγη την κυριακη πχ, βαλεις την οσμωση να γεμισει το βαρελι, και βαλεις φρεσκια τυρφη, και τρεχει μια βδομαδα ολοκληρη, θα σου κατεβασει τις σκληροτητες πολυ (αναλογα και τη ποσοτητα βαλεις) μαζι και το ph, και αντεχει να χρησιμοποιηθει για αλλες 7 μερες. Δηλαδη εισαι οκ και ξερεις οτι εχεις αρκετα σταθερη αποδοση με την ιδια ποσοτητα για δυο αλλαγες. Το νερο της βρυσης παντα θα εχει μια αλφα διακυμανση, εμενα προσωπικα κατεβηκε απο gh 18-19 οταν πρωτοηρθα σερρες και μετρησα, στο 15. H oσμωση θα σου δινει παντα (με την καταλληλη συνεπεια στις αλλαγες προφιλτρων) σταθερες τιμες μηδενικης σκληροτητας.
Κοίτα, δεν θέλω ακραίες καταστάσεις. Η βρύση μου έχει ως συνήθως 9. Μια φορά μόνο μέτρησα 10 και τότε ίσως δεν είχα χτυπήσει καλά το σωληνάκι μετά την 9η σταγόνα και δεν πρασίνισε το νερό. Εγώ θα είμαι ευχαριστημένος με μια GH 5, αν φυσικά είναι εφικτό αυτό με ρητίνη ή ζεόλιθο στο δοχείο προετοιμασίας και τύρφη σε εσωτερικό φίλτρο στο ενυδρείο. Αυτό που θέλω να πετύχω είναι να μην προετοιμάζω το νερό μέρες ολόκληρες. Να το βάζω δηλαδή Σάββατο άντε το πολύ Παρασκευή και την Κυριακή να είναι έτοιμο. Δεν ξέρω βέβαια αν γίνεται αυτό με ρητίνη ή ζεόλιθο. Τέλος πάντων να κατεβαίνει όσο κατεβαίνει στο δοχείο προετοιμασίας και μετά να αναλαμβάνει η τύρφη που είναι στο ενυδρείο. Απλά θέλω να μην έχω μεγάλη διαφορά στο νερό της αλλαγής με αυτό του ενυδρείο. Δεν ξέρω αν μπορώ να γίνω κατανοητός...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 27-12-12 στις 02:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01805 seconds with 11 queries