Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 27-12-12, 01:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν φτάνει η κατιονική; Η κατιονική μόνη της δεν ρίχνει την σκληρότητα; Επίσης αν την βάλω στο φίλτρο που λέω μέσα στο βαρέλι δεν θα κάνει δουλειά; 5 λίτρα κατιονικής κάνουν 20€. Εγώ θα βάλω 1 λίτρο στο φίλτρο. Από την εμπειρία σου πόσο θα μου κρατήσει; Τα λέω όλα αυτά με το σκεπτικό του να μην βάζω μέσα στο βαρέλι προετοιμασίας τύρφη αλλά ρητίνη ή ζεόλιθο για πιο γρήγορη ή και καλύτερη αποσκλήρυνση. Στο ενυδρείο θα έχω κανονικά τύρφη. Για τον ζεόλιθο τι γνώμη έχεις; Αντί για ρητίνη δηλαδή να βάζω ζεόλιθο.

κοιτα, το απιονισμενο παραγεται με τον τροπο που σου περιεγραψα, τωρα αν βαλεις μονο για κατιοντα δε γνωριζω τι θα κανει αν και πιστευω π[ως απλα θα μπλοφαρεις το τεστ να σου δειχνει χαμηλοτερη σκληροτητα χωρις να ειναι αυτο αληθινο.
Επαναλαμβανω πως δε μπαινει σε φιλτρο (ειναι εξ αλλου λεπτες σα χοντρη πουδρα, αν τη βαλεις εκει απλα θα την κυνηγας στον πατο του βαρελιου)
Απλα απο τη βρυση το νερο περναει απο φιλτρο ρητινης και μπαινει στο βαρελι.
Ο ζεολιθος οπως σου ειπα ειναι πολυ καλο υλικο για καποια θεματα, οχι ομως για τις σκληροτητες.
Οτι κανει καποια ιοντοανταλλαγη την κανει, δεν ειναι ομως σαν τις ριτινες να περιμενεις να σου ριξει αισθητα τη σκηροτητα.

οσο για την αποδοση τους ενα λιτρο ριτινη (μισο απο την καθε μια) ειναι για δυο αλλαγες περιπου (140 λιτρα νερο αλλαγης), μετα αρχιζει να πεφτει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01467 seconds with 11 queries