Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-12-12, 00:33
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Lightbulb Αποσκλήρυνση νερού σε βαρέλι προετοιμασίας

Ψάχνοντας αρκετά στην αναζήτηση του φόρουμ αλλά και γενικά googlάρωντας δεν μπόρεσα να βρω τις απαντήσεις μου.
Η απορία μου είναι:
Σε βαρέλι προετοιμασίας τι υλικό να βάλω για την αποσκλήρυνση του νερού. Διάβασα για την τύρφη, για την κατιονική ρητίνη και για τον ζεόλιθο. Τι απ' όλα αυτά είναι το καλύτερο (απόδοση / κόστος) ;
Σαν απόδοση απ' ότι κατάλαβα είναι η ρητίνη και ίσως ο ζεόλιθος. Η τύρφη πάλι μας δίνει διάφορα χουμικά. Από την άλλη η τύρφη μας σκουραίνει το νερό. Υπάρχει βέβαια και η ξανθή τύρφη που δεν αλλάζει τόσο το χρώμα στο νερό. Η ρητίνη και ο ζεόλιθος είναι πιο ακριβά αλλά ξεπλένονται και επανέρχονται στην αρχική τους κατάσταση. Πολύ μπέρδεμα.....
Το σκεπτικό μου μετά από όλα αυτά είναι:
Σε ένα εσωτερικό φίλτρο να υπάρχει μια ποσότητα τύρφης. Οι αλλαγές του νερού να γίνονται αφού έχουν προετοιμαστεί με κατιονική ρητίνη ή ζεόλιθο (μέσα σε ένα εσωτερικό φίλτρο που θα λειτουργεί συνέχεια). Εδώ θα μου πείτε ότι θα πρέπει να μετράω συνέχεια μέχρι να δω που είναι η GH στο βαρέλι για να σταματήσω και να κάνω την αλλαγή. Αυτό όμως πιστεύω μετά από κάποιες αλλαγές θα καταλήξω στο πόσο θέλει. Για παράδειγμα θα ξέρω ότι μετά από 24 ώρες με ρητίνη το νερό θα έχει GH 5.
Τι έχουν να πουν οι έμπειροι για όλα αυτά; Υπάρχει κάποιος που το έχει δοκιμάσει; Η κατιονική ρητίνη λένε ότι κάνει αποσκλήρυνση ακόμη και για πόσιμο νερό (κατάλληλη για τον άνθρωπο - καφετέριες κτλ).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01721 seconds with 11 queries