Θέμα: Paradise fish
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 27-02-10, 20:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε λιμνες βασιλη ναι αλλα μονο την εποχη της λιμνης και σε πολυ ηπιους χειμωνες....

Τα macropodus opercularis οπως ειναι το επιστημονικο τους ονομα ειναι αρπακτικα ψαρια και θα τσακισουν οτι μικρο ψαρι βρεθει μπροστα τους.
Οποταν μαζι με χρυσοψαρα και κοι το ξεχναμε

Μονα τους ναι!!

Ποτε 2 αρσενικα μαζι σε ενυδρειο περιορισμενου μεγεθους γιατι θα πεσει πολυ ξυλο και ναι σε 80 λιτρα για ενα ζευγος (αυτο ειναι το οριο για 2 ψαρια) αν και καλυτερα θα ηταν π.χ ενα 120λιτρο.

Υποψην οτι σε αυτα τα ψαρια δεν αρεσει η μεγαλη κυκλοφορια του νερου και δεν χρειαζονται υψηλα επιπεδα οξυγονου αφου ανεβαινουν στην επιφανεια και χαρις σε ενα ειδικο οργανο που διαθετουν αναπνεουν ατμοσφαιρικο αερα.

Για τις παραμετρους του νερου και την θερμοκρασια στα ειπαν τα παιδια.......
Άντρο, οι δικοί μας χειμώνες είναι ιδανικοί, φτάνει η λίμνη να πληρεί κάποιες βασικές προδιαγραφές. Το ότι δεν χρησιμοποιούνται αρκετά στις λίμνες είναι γιατί το τελικό τους μέγεθος και παράλληλα η όψη τους από πάνω δεν δίνουν την ιδανικότερη εικόνα, γιατί απλά δεν είναι και το δυνατότερο τους σημείο, όπως π.χ. τα ΚΟΙ.

Στα υπόλοιπα δεν θα διαφωνήσω και βεβαίως δεν έχω συμβουλέψει τον φίλο να βάλει αυτά τα ψάρια σε λίμνη με κοι. Γι' αυτό άλλωστε ποτέ δεν έχω προχωρήσει στην εισαγωγή τέτοιων ψαριών στη λίμνη μου. Σε πολύ μεγάλα συστήματα με φυσική κάλυψη, το συζητώ!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01445 seconds with 11 queries