Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 26-04-10, 12:34
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα αν ξέρεις εσύ in the pond η οποίος ξέρει εν παση περίπτωση να μου πει πως μπορούμε να ελέγξουμε την ποσότητα οξυγόνου μέσα στο νερό.
Αναφέρομε στην παράγραφο ( 8 με το πινακάκι) άντε με ένα θερμόμετρο μετράμε την θερμοκρασία του νερού αλλά το οξυγόνο πως?
1.. Πρέπει να αγοράσουμε μπουκάλια οξυγόνου με ελεγχόμενη ροή?
2.. Και αν ναι πως πάει ο τύπος λίτρα / βάθος .
3.. Η οξυγόνωση πρέπει να γίνετε σε όλη την λίμνη? Η σε κάποια σημεία?
4.. Μιλάμε για οξυγόνωση από κάποιο καταρράχτη π.χ.? η από κάποιο σύστημα αεραντλίας?
5.. Μπορούμε να δούμε κάποιο σχεδιάγραμμα η κανένα λινκ με τέτοιου είδους συστήματα?

Ευχαριστώ.
Φίλε Βασίλη, κάθε πηγή οξυγόνωσης της λίμνης μας είναι και ένα ακόμα πλεονέκτημα, είτε μιλάμε για αεραντλία βυθού, είτε για καταρράκτη, είτε για συντριβανάκι, είτε ακόμα το "παρεξηγημένο εδώ" Bottom Drain aeration, που είναι τεκμηριωμένα ώς το καλύτερο σύστημα γι' αυτό το θέμα. Ο λόγος βέβαια, ο συνεχής στροβυλισμός που δημιουργεί, αναδεύει ολόκληρο το νερό της λίμνης, όπου και αν αυτό βρίσκεται, χωρίς να επιτρέπει τη δημιουργία γκρίζων ζωνών. Πριν απαντήσεις αρνητικά, θα σε παρακαλούσα να κάνεις ακόμα λίγη υπομονή γιατί θα ακολουθήσουν και άλλα άρθρα, που αφορούν εξοπλισμό κ.α.
Ναι, η οξυγώνωση πρέπει να γίνεται ομοιόμορφα και σε ολόκληρη τη λίμνη.
Όχι Βασίλη, δεν παρέχουμε οξυγόνο με τη χρήση μπουκάλας οξυγόνου. Ο ατμοσφαιρικός αέρας είναι ιδανικότατος.
Στο θέμα της μέτρησης του οξυγόνου, ο Γιώργος έδωσε κατατοπιστική απάντηση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο Βασιλη,
Να δω εγω ποτε θα αποφασισω να σκαψω την δικη μου λιμνη το Κοι που εχω σε ενυδρειο ενα και μοναδικό 3 χρονια δεν μπορει να στριψει ποια εκει μεσα,
Το μονο που με προβληματίζει με αυτα που διαβαζω εδω μεσα ειναι αν θα χρησιμοποιήσω το Liner που εχω η θα παω σε μπετον και ας μου εδωσαν οι γερμανοι γραπτή εγγύηση για 20 χρονια.

ΥΓ. Αν η ερωτηση μου ειναι ασχετη με το θεμα που ειναι δηλαδη μετέφερε την η σβήσε την
Γιάννη, αργότερα το θέμα θα καθαρίσει ώστε μα παραμείνει μόνο το ζουμί. Το λάινερ δεν το πετάς σε μια τέτοια περίπτωση. Το κρατάς και το χρησιμοποιείς στην κατασκευή του καταρράκτη με το μικρό ποταμάκι.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01764 seconds with 11 queries