Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 15-09-16, 11:14
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Αύξηση στο κάλιο μπορείς να δοκιμάσεις χωρίς πρόβλημα. Κάντο όμως σταδιακά και δες ανταπόκριση. Για να τσεκάρεις αν φταίει ο φωτισμός μπορείς να φυτέψεις ένα κλαράκι της σε πιο "φωτεινό" σημείο και να δεις αν τρυπάνε τα φύλλα ή όχι.

Τώρα σε ότι αφορά τα νιτρικά που συζητάτε, μερικές φορές είναι ένα μυστήριο. Κάτω στην πολυκατοικία μου υπάρχει μια λιμνούλα γύρω στα 200 λίτρα. Μέσα της ζουν 7-8 χρυσόψαρα. Κανείς δεν ασχολείται μαζί της. Δεν έχει φίλτρο, δεν έχει φυτά, κανείς δεν την καθαρίζει ποτέ, τα 3/4 της ημέρας είναι τίγκα στον ήλιο, κανείς δεν ταίζει τα ψάρια. Η μόνη φροντίδα που λαμβάνει είναι ότι όλο και κάποιος απο εμάς θα βρεθεί να συμπληρώσει νερό το καλοκαίρι. 2 φορές μέτρησα νιτρικά, είναι κοντά στο 100. Πως ζουν εκεί μέσα τόσα χρόνια τα μαυρόψαρα, ένας Θεός ξέρει.
Οταν μάλιστα πρωτοήρθα πριν 6 χρόνια στην πολυκατοικία και τα είδα, πήρα μια τροφή για να τους ρίχνω. Μετά το ξανασκέφτηκα. Λέω ότι για να ζουν έτσι τόσα χρόνια κάπως έχει ισορροπήσει το σύστημα. Οπότε αποφάσισα να μην ρίχνω φαγητό και το ανατρέψω...
Για το πρώτο σκέλος της απάντησής σου δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά, έχω σε δύο μεριές πολύσπερμα, και στις δύο μεριές από 3-4 stem, τα κάτω κάτω φύλλα κάνουν τρύπες μόνο αφότου κλαδεύω, αυτό που μένει δηλαδή βγάζει καινούρια φύλλα κι αναπτύσσεται προς τα πάνω και βγάζει και παρακλάδια, αλλά τα κάτω φύλλα ξεκινούν και τρυπάνε, ενώ το υπόλοιπο φυτό είναι υγιέστατο. Θα προσπαθήσω να βγάλω φωτό να δεις τι εννοώ. Εσύ μήπως προτείνεις να βγάλω ένα που είναι ήδη με τρύπες και να το μεταφυτέψω και να αφαιρέσω τα πάνω φύλλα; Απ ό,τι ξέρω φύλλο που έχει τρυπήσει δεν φτιάχνει και πρέπει να απομακρύνεται, αν μπορείς διατύπωσέ το καλύτερα τι εννοείς.
Για το δεύτερο σκέλος τα νιτρικά, η απάντησή μου είναι ότι η φύση όπως το είπες, θα βρει το δρόμο της, τώρα τι συνέπειες έχει για τα ψάρια μόνο μια επιστημονική έρευνα θα μπορούσε να μας διαφωτίσει.

__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01888 seconds with 11 queries