Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 12-02-08, 20:46
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Άρρωστος δίσκος

Θα ήθελα την βοήθειά και τις γνώσεις σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και 20 περίπου ημέρες. Είχα ένα ενυδρείο 140 λίτρων με τρεις μικρούς δίσκους (δύο οτόκυκλους και ένα κοπαδάκι ραμιρέζι), τους οποίους είχα παρουσιάσει και σε ένα ανάλογο ποστ πριν από 2-3 μήνες. Στο ενυδρείο αυτό έκανα αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 30 λτ απιονισμένο νερό και 30 λτ νερό βρύσης κρατώντας καλές παραμέτρους στο νερό και χωρίς κανένα πρόβλημα με τα ψάρια.
Πριν από 40 περίπου ημέρες αγόρασα ένα ενυδρείο 350 λτ καθαρό και με την βοήθεια του bas74 (τον οποίο ευχαριστώ πολύ) έκανα την μεταφορά των ψαριών.
Όλα πήγαιναν καλά μάλιστα ο ένας δίσκος μάλιστα ενώ δεν είχε αναπτύξει τα χρώματά του μετά την μεταφορά γέμισε από χρώματα στο σώμα του και αγόρασα και άλλους δύο δίσκους αφού είχα αρκετό χώρο πια. Αγόρασα άλλους δύο δίσκους δύο μέρες μετά ένα μικρούλη και ένα μεγάλο και 2 γαρίδες (η μια ψόφησε 2 μέρες μετά).
1 εβδομάδα μετά αγόρασα και 4 ραμιρέζι μπαλούν πολύ μικρά τα οποία και έριξα με το νερό που ήταν στη σακκούλα στο ενυδρείο μου (μάλλον λάθος).
10 ημέρες μετά την προσθήκη των ραμιρέζι παρατήρησα ότι τα 3 παλιά ψαρια είχαν απομονωθεί σε διαφορετικά μέρη του ενυδρείου είχαν γίνει μαύρα είχαν άσπρα περιτώματα και δεν έτρωγαν. Μετά από καθοδήγηση 2 φίλων που έχου δίσκους έκανα θεραπεία με hexamita για 3 ημέρες άλλαξα νερό και μετά άλλες 3 ημέρες hexamita και εκ νέου αλλαγή νερού. Μετά την θεραπεία αυτή σε όλα τα ψάρια επανήλθε το χρώμα τους, το ένα όμως συνέχιζε να μην τρώει και έχει άσπρα περιτώματα και να είναι απομωνομένο από τα άλλα. Έκανα πάλι θεραπεία με hexamita 3 και 3 ημέρες όπως και πριν αλλά αυτό δεν λέι να πάρει τα πάνω του. Προσπαθεί να φάει αλλά μετά την πρώτη μπουκιά γυρνάει στη θέση του και κάθεται εκεί. Όλα τα άλλα ψάρια είναι πολύ καλά και αρκετά ήρεμα χωρίς κανένα πρόβλημα. Έβαλα άνθρακα για 3 ημέρες μετά την τελευταία αλλαγή νερού αλλάζω το νερό κάθε 3 ημέρες ανέβασα την θερμοκρασία στους 32 C αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Οι παράμετροι του νερού είναι ph 7,2 ανθρ. σκλ. 6, γεν. σκληρ. 10, διότι δεν βάζω πια απιονισνένο (και δεν έχω ΑΟ). Έχω ρίξει ήδη 2 μπουκάλια hexamita και αυτός ο δίσκος δεν λέει να συνέλθει. Φοβάμαι να επιβαρύνω και άλλο τα ήδη υπάρχοντα ψάρια (αφού αυτά είναι πολύ καλά) με πρόσθετη θεραπεία. Να αγοράσω ένα μικρό ενυδρείο 20 λτ και να επαναλάβω τη θεραπεία είναι το μόνο που σκέφτηκα αλλά πόσο να παρατείνω την θεραπεία. Ξέρει κάποιος τι άλλο μπορώ να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01687 seconds with 11 queries