Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #751  
Παλιά 27-06-17, 17:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

update οσον αφορα τη διατροφη.
ξεκινησα εδω και εναμιση-δυο μηνες περιπου να ταιζω τα ψαρια και με αλλες τροφες εκτος απο κατεψυγμενες.

αν και τρωγανε ποικιλια κατεψυγμενων και οχι μονο ενα ειδος συνεχεια αλλα 3-4 εναλλαξ,επρεπε να γινει και για διατροφικους λογους αλλα και για οικονομικους.
πιο πολλα λεφτα εχω χαλασει σε τροφες απο οταν εστησα το ενυδρειο παρα στο ενυδρειο και ολα τα υπολοιπα...

τεσπα.
αρχικα δεν ενθουσιαστηκαν τα ψαρια με τις ετοιμες,
αλλα σιγα σιγα αρχισαν να τις μαθαινουν και μαλιστα τωρα τελευταια βλεπω οτι τρωνε τις ετοιμες πιο ορεξατα αποτι καποιες κατεψυγμενες.(πχ το bloodworm κτψ)

οι τροφες που χρησιμοποιω ειναι της discus food.
(grand champion και day by day http://www.discusfood.com/granulates-for-discus-fish/)

και απο φλεικς ocean nutrition prime reef, και tropical d-allio plus τις οποιες εχω ανακατεψει μαζι.
δε βαζω λινκ γιαυτες γιατι τις ξερουν ολοι.

τα ψαρια εχουν αρχισει και τσακιζουν τις discusfood ενω εχω και κανα δυο τροφες της ιδιας εταιριας σε μορφη παστας πολυ δυνατες.(bloodworm και Mussels)
αυτες ακομη δεν τις εχουν μαθει,αλλα πιστευω πως σιγα σιγα θα τις μαθουν και αυτες.
ισως ανακατευοντας τες με τις αλλες για ενα διαστημα.

και τα φλεικς τρωνε με αρκετη ορεξη πλεον,οποτε ειναι θεμα συνηθειας αποτι φαινεται.παντως ειναι πολυ επιλεκτικα ψαρια

ταυτοχρονα τρωνε και κατεψυγμενες βεβαια εναλλαξ με τις αλλες, αν και τις μειωνω σιγα σιγα.ελπιζω να το φτασω σε 2-3 φορες τη βδομαδα τα κατεψυγμενα.υποψιν οτι ταιζω 4-5 φορες τη μερα.
παντως απο χρωματα και ορεξη με τις νεες τροφες,παμε πολυ καλα
(φτου φτου )
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01540 seconds with 11 queries