Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 11-09-14, 16:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε γενικές γραμμές πάντως να πω ότι το απλό λεντ ψυχρού λευκού είναι εξωπραγματικά καλό σε απόδοση χρωμάτων, και ανάπτυξης φυτών. Αν θες να έχεις και καλύτερη ανάπτυξη σε πυκνώτητα, συμπληρώνεις με ζεστό λευκό.
Τελειώνοντας, να τονίσω ότι όλα αυτά έχουν νόημα όταν ξέρεις τι θελεις από το φωτιστικό σου. Ανάπτυξη, διατήρηση των φυτών, ωραίο χρώμα στα ψάρια πέτρες φυτά??? Ανάλογα επιλέγεις και τα χρώματα.
Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα, έχω 60 Watt led (30 Χ 2watt) σε ενυδρείο 130 λίτρων με μέτρια φυτά , που απο αυτά τα 8 Watt (4 X 2 watt) είναι ροζ που τελικα μωβίζουν και τα υπόλοιπα cool white.
Τα φυτά μου πάνε πολύ καλά με μόνο πρόβλημα πως πρέπει να κλαδεύω τακτικά γιατί αλλιώς δημιουργούν σκιά στα χαμηλά στρώματα, επίσης έχω πολύ καλο οπτικό αποτέλεσμα στη απόδοση χρωμάτων. Είχα και ζεστό λευκό αλλά το αντικατέστησα με ψυχρό γιατί παρατήρησα αύξηση της άλγης. Επίσης στο γαριδάδικο 30 λίτρων είχα 6 Watt (3 X 2 watt) με εύκολα φυτα (το πιο δύσκολο ήταν cabomba caroliniana) και χωρίς ίχνος από λιπάσματα και καθόλου co2, σε αυτό τα φυτά οργίαζαν και δεν υπήρχε ίχνος από άλγη
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μπέρδεμα είναι πόσα από το κάθε είδος led χρειάζεται ένα φωτιστικό. Για να γίνω πιο σαφής, πες ότι έχω αποφασίσει να φτιάξω ένα φωτιστικό στα Χ lumen ή στα Χ watt. Πόσα violet, Deep Red, red, blue, royal blue, κτλ θα χρειαστώ και σε τι συνδυασμό μεταξύ τους.
Σταμάτη για κανόνισε να έρθεις για κανα καφέ να δεις και τον φωτισμό του τροπικου να πάρεις καμια ιδέα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 11-09-14 στις 16:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01739 seconds with 11 queries