Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #80  
Παλιά 10-10-13, 21:18
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
σου λεω οτι ακριβως μου ειπε ο υδραυλικος. οτι το νερο επιδη θα ειναι κλειστο κυκλωμα ισως να εχει θεμα οταν δεν το χρησημοποιω και εχει πολυ ηλιο. για να περασω το νερο του ενυδρειου μεσα απο τον ηλιακο θα ηταν καλο αλλα για σκεψου να πεφτει το νερο στο ενυδρειο με 70+ βαθμους. στο σημειο εκεινο θα δημιουργηθει θεμα αν περναει κανενα ψαρι. στο φιλτρο δεν μπορει να πηγαινει λογο οτι εχω φιλτρο μπακι... αλλα και να μπορουσα να το ριχνω εκει θα ριμαζα την βιολογια.
δεν ξερω τι παιζει παντος με τον ηλιακο απλα σου λεω οτι μου λενε...
γενικα εχω μπερδευτει πολυ... ξερεις οπου ακουγονται πολλες γνωμες στο τελος γινετε χαμος...
Δεν ξέρω τί μπορεί να σκέφτεται ο υδραυλικός αλλά αυτό με τη θερμοκρασία δεν ισχύει. Δηλαδή, όταν τα μεσημέρια το νερό δεν ρέει αλλά μένει στάσιμο μέσα στον ηλιακό θερμοσίφωνα υπάρχει πρόβλημα;

Αν το νερό, πριν το ρίξεις στο ενυδρείο, το αναμίξεις με νερο του ενυδρείου δεν θα έχεις πρόβλημα. Επίσης αν το ρίξεις με ένα spray bar πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα, αρκεί να υπάρχει επαρκής ροή στην περιοχή εκείνη. Λύσεις υπάρχουν. Επίσης, αν για σιγουριά από τα χημικά του θερμοσίφωνα, χρησιμοποιήσεις σερπαντίνα, δεν θα έχεις πρόβλημα (αρκεί πάλι να έχεις επαρκή ροή και ικανή επιφάνεια σερπαντίνας - νερού ενυδρείου).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01559 seconds with 11 queries