Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #90  
Παλιά 08-05-11, 14:37
Το avatar του χρήστη cbr929
cbr929 Ο χρήστης cbr929 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πολυ ομορφη,επαγγελματικη,και πρωτοτυπη κατασκευη,σου ευχομαι ολοψυχα να φτιαξεις το καλυτερο ενυδρειο.

Εχω καποιες αποριες.

1) Γιατι επελεξες ξυλο τοσο παχη,αφου πιστευω δεν θα ειχε μεγαλη διαφορα βαρους απο το γυαλι.Αντι να βαλεις ενα Γαλικο,αυτο που βαζουν στα σκαφη και ειναι πολυ ελαφρια,και ανθεκτικα.
Οι παγκοι κουζινας βγαινουν σε 3 και 4 εκατοστα παχος μονο, οσο για το βαρος η διαφορα ειναι τρομερα μεγαλη. Για παραδειγμα αυτο που βλεπεις στις φωτο το μονταρισα μονος μου εχτες σηκωνοντας τον καθε παγκο στα χερια για να τον μετακινησω μεσα στο σπιτι. Το τζαμι τις προσοψης οταν μου το φεραν χρειαστηκαν 3 ατομα για να το μετακινησουν.

Παράθεση:
2) Γιατι επελεξες να βαλεις μονο σε δυο πλερες ξυλο,και δεν το εκανες ολο γυαλι,αφου και οικονομικα δεν θα ειχε τεραστιες διαφορες με γυαλι.
Χμ ειναι πολλα αυτα που δεν εχεις υπολογισει, οι 2 μεγαλοι παγκοι κοστισαν 200 ευρω ενω μονο το μπροστινο τζαμι κοστισε 280 ευρω και θα ηθελα αλλα 2 + τις κοντρες. Το κοστος για φουλ τζαμενιο εφτανε τα 1500 ευρω + 550 για αυτον που θα το μονταριζε.

Παράθεση:
3)Δεν φοβασαι οτι τα σοκορα του ξυλου,και η τρυπες και τα διαφορα κοψιματα , οπως βλεπω στο sumb θα τραβηξουν την υγρασια και σου ανοιξουν?
Κανενα σοκορο/τρυπα δεν ερχετε σε επαφη με το νερο. Περαν αυτου ολα αυτα τα σημεια εχουν καλυφθει με σιλικονη.

Παράθεση:
4) Η λαμα που εβαλες αν βλεπω καλα ειναι σιδερο μινιαρισμενο,σωστα?
Υπολογισες οτι αυτες με τον χρονο θα σκουριασουν.Και αντε αυτο που βλεπεις μπορεις να το ξαναβαψεις,η πλευρα που ακουμπα στο ξυλο και στο γυαλι ? και δεν επελεξες ηλεκτροστατικη βαφη και μπρουντζινη λαμα?Τι θα κανεις τοτε.
Οι λαμες ειναι βαμενες με ειδικο χρωμα και οχι μινιο και επισης δεν ερχονται σε επαφη με το νερο πουθενα.

Παράθεση:
5)Γιατι επελεξες να κανεις τετοια κατασκευει?Για οικονομικους,αισθητικους,πρακτικους(γιατι βλεπω οτι εισαι της δουλιας ανθρωπος)
Για ολους τους λογους που ανεφερες + οτι μαρεσουν οι DIY κατασκευες και δοκιμες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01611 seconds with 11 queries