Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 13-01-12, 19:41
Το avatar του χρήστη goldfish
goldfish Ο χρήστης goldfish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιχλώριο λέει εδω.

microbe-lift και λεγεται nite-out 2

.....για το συγκεκριμένο έγραψε ο Σπύρος στο τοπικ "έτοιμα βακτύρια" αν δεν κάνω λάθος.....διάβασε το ίσως σε βοηθήσει.

....από μάρκα καλό είναι....τώρα για την αποτελεσματικότητα τους, ακόμα το συζητάμε στο άλλο τοπικ!

.....πάντος αν μπορείς να βρείς μπόλι από στρωμένο υγειές ενυδρείο είναι το πιο γρήγορο και το πιο σίγουρο (τουλάχιστον σε αυτό συμφωνούμε όλοι )

αλλά και αφού έχεις και το 20ρι να τρέχει, στίψε τη βρωμιά από το σφουγγάρι του στο νέο φίλτρο...καλύτερη δουλειά θα κάνει από τα έτοιμα. (ρίξε και μπουκαλοβακτύρια παράλληλα αν θες κακό δεν θα κάνει)....από εκεί και πέρα ξεκίνα τη μεταφορά των ψαριών σταδιακά, ένα - ένα, όχι και τα 3 μαζί να μην επιβαρύνεις αμέσως το νέο ενυδρείο που ακόμα κάνει τον κύκλο του.
-------------------------


Δεν είναι λάθος σε γενικές γραμμές....αλλά στην περίπτωση σου μιλάμε για 3 χρυσόψαρα που είναι ΠΟΛΥ οριακά στα 100 λίτρα, για ψάρι που γενικά λερώνει πολύ και για νέο ενυδρείο που ακόμα η βιολογία του φίλτρου σου δεν είναι αρκετή και πιθανότατα θα έχεις αμμωνία.
ευχαριστω για την απαντηση. το προβλημα μου ειναι -δεν το διευκρινησα πριν- οτι το 20λιτρο το εχω σε αλλο σπιτι κοντα στο δικο μου, οχι σε αυτο που εχω τωρα τα 100λ. μεσα στην αλλη βδομαδα θα αρχισω τη διαδικασια. και φοβαμαι μηπως εχουν κατι τα ψαρακια και το μεταφερω κ στο νεο ενυδρειο αν στραγγιξω τη βρωμια στο νεο φιλτρο. σκεφτομαι να παρω ενα καινουργιο ομως, γιατι αυτο που ηταν μαζι με το ενυδρειο δε μου φαινεται πολυ καλο...εχει τα σφουγγαρακια που ανεφερα εκτεθειμενα και κατι δε μαρεσει...ειναι ολα ιδια, σαν αυτο που χρησιμοποιουμε για να κανουμε ντουζ σε πυκνοτητα...ειδα ομως τις τιμες της eheim για τα εξωτερικα και οι τιμες ειναι...απλησιαστες για τα λεφτα που εχω...

και μια απορια για την αμμωνια που θα βαλω στο καινουργιο ενυδρειο. θα την παρω απο το φαρμακειο σωστα? τι ποσοτητα κ πυκνοτητα? και θα τη βαλω μια φορα αναλογα με τα λιτρα του ενυδρειου μου-δηλ. μονο στην αρχη?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01541 seconds with 11 queries