Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 07-04-18, 16:21
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβα!

Το μηνα ποσο στοιχίζει η συντηρηση ενος 200λιτρου?
Εξαρταται αν εχεις skimmer (που για αυτα τα λιτρα πρεπει να εχεις) θελει λιγοτερες αλλαγες νερου απ οτι αν δεν εχεις
Εγω με 60 λιτρα κανω περιπου 2 φορες το μηνα αλλαγες νερου αλλα λογω λιγων λιτρων δεν χρειαζομαι πολυ αλατι
Αλλαζω περιπου 1/3 του νερου γυρω στα 15 λιτρα καθαρα αι μου κραταει γυρω στους 3-4 μηνες το αλατι τα 4κιλα που ειναι γυρω στα 16ε+ μεταφορικα περιπου 22 ευρω. Δηλαδη το μηνα ειναι γυρω στα 7 ευρω ,αλλα ειναι καθε μηνα ,γυρω στα 80-100 ευρω καθε χρονο
Επειδη τα 200 λιτρα χρειαζεται πιο πολυ νερο αλλαγη αρα πιο πολυ αλατι στην αλλαγη ,αλλα οπως ειπα λογω skimmerθα κανεις πιο αραια αλλαγες νερου
Στα 200 λιτρα για καθε αλλαγη θα θελεις λογικα περιπου 2 κιλα αλατι νομιζω,αν αλλαζεις καθε 2 μηνες νερο παλι καθε 4 μηνες θα θελεις το 4κιλο ,αν αλλαζεις καθε μηνα θα το θελεις καθε 2 μηνες
Καποις που εχει 200αρι reef θα μας πει ακριβως ποσο αλατι χρειαζεται
Αυτο μονο για το αλατι , τα προσθετα υποτιθεται τα παιρνεις στην αρχη και κρατανε καιρο νομιζω (εγω δεν βαζω προσθετα στο νερο).Επισης και οι τροφεςμ εξαρταται τι ποικιλια θα δινεις (κατεψυγμενες και φλεικς - πελλετσ ή μονο φλεικς οπως εγω κτλ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01444 seconds with 11 queries