Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 01-07-13, 02:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβαίνω τα πέρι μη χρήσης αντιχλωρίου καθόλου, και συμφωνώ απόλυτα.

Άλλωστε αυτή ήταν και μια απάντηση που μου έδωσε ιδιοκτήτης pet shop που εμπιστεύομαι πολύ, στην ερώτηση τι χρησιμοποιεί στις αλλαγές που κάνει (αν και όταν κάνει...). Ανέφερε για Α/Ο και φίλτρο στη βρύση και όχι χρήση αντιχλωρίου για προφανείς (οικονομικούς) λόγους.

Απλά νομίζω ότι αφενός χρειάζεται εξοπλισμός (π.χ. Α/Ο ή φίλτρο στη βρύση που δεν έχω) και επίπεδο εμπειρίας (που επίσης δεν αισθάνομαι ότι έχω ακόμα).

η μη χρηση χημικων δεν ειναι καθολου για λογους οικονομιας (στην τελικη απειρες φορες οικονομικοτερο ειναι το αντιχλωριο... πχ εμενα τα προφιλτρα μου στοιχιζουν 62 ευρω το χρονο ενω αν χρησιμοποιουσα prime 5-6 ευρω το χρονο θα ηταν υπεραρκετα) αλλα γιατι αν ηταν τοσο καλο τοτε θα το πιναμε κι εμεις η τουλαχιστο θα το διναμε στα παιδια!
Απο κει και περα σε περιπτωση που δεν εχει καποιος καποιο σωστο φιλτρο ο επομενος τροπος αποχλωριωσης (ο οποιος ομως δεν εξουδετερωνει ουτε κραταει τιποτε αλλο παρα μονο το χλωριο και τα επικινδυνα αερια που εχουν οι σωληνωσεις) ειναι η παλαιωση του νερου για αρκετες ωρες η και μερες ακομα καλυτερα (για το χλωριο 6-10 ωρες ειναι υπεραρκετες αλλα η παλαιωση προσφερει κι αλλα πραγματα)...
Μεχρι ο αναπτυξιολογος και η συμμορια του να πουλησουν την ΕΥΔΑΠ σε ιδιωτες και να πινουμε καρκινο πανουκλα και χολερα, το νερακι μας -ακομα- ειναι απο τα καλυτερα της Ευρωπης και δεν εχει ουτε φθοριο ουτε χλωραμινες και τουλαχιστο θεωρειται ποσιμο ακομα κι αφιλτραριστο οποτε το μονο που θελουμε να φυγει απο μεσα ειναι το χλωριο το οποιο εξατμιζεται πολυ ευκολα αν βαλεις το νερο σε ενα βαρελακι μερικες ωρες με μια αεραντλια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01717 seconds with 11 queries