Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 26-03-09, 23:07
Το avatar του χρήστη Stathis.k
Stathis.k Ο χρήστης Stathis.k δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λιβέρης Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να είναι πιο εύκολο να βάλεις το φίλτρο κάτω απ' τη βρύση και να το ξεπλύνεις, αλλά δυστυχώς δέν γίνεται έτσι, μόνο με νερό απο το ενυδρείο. Καταστρέφεται η βιολογία και δεν θα καταφέρει ποτέ να στρώσει το φίλτρο. Αυτό που δέν καταλαβαίνω είναι πώς μπουκώνει τόσο εύκολα το φίλτρο σου. Εδώ έχω το εσωτερικό της Eheim 2210 και δέν το έχω καθαρίσει για ενάμισι χρόνο. Εντάξει έχει μαζέψει ΤΗ ΜΠΙΧΛΑ επάνω και έχει μειωθεί η ροή του, αλλά όχι και τραγικά!
Μα δεν είπα οτι θα βάλω νερό βρύσης, αλλα νερό με αντιχλώριο, απο μπουκάλι που το έχω για να κάνω τις αλλαγές.

τα ξέπλυνα τελικά αλλα το πρόβλημα, άν είναι τελικά πρόβλημα, δεν λύθηκε.

Για την ακρίβεια, συμβαίνει το εξής.
Ξεκινά το φίλτρο να δουλεύει και βγάζει με φόρα νερό και αέρα που μαζεύεται μεσα απο τον καθαρισμό.
Παρατηρω οτι υπάρχει ρεύμα στην επιφάνεια και όλα καλα. Μετά απο μία μέρα, βλέπω οτι η επιφάνεια είναι σχεδόν ήρεμη, το φίλτρο δουλεύει κανονικά αλλα απο ρεύμα δεν βλέπω τίποτα...

Μήπως το δυνατό ρεύμα στην αρχή, διατηρείται λόγω αδράνειας και μετά εξασθενεί και έρχεται στα κανονικά επίπεδα? αλλα αυτή η διαδικασία κρατά 20 ώρες σίγουρα.
__________________
saferbeach.comΈνα blog για ασφαλέστερες ακτές και υδάτινο περιβάλλον.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01377 seconds with 11 queries