Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 31-10-16, 15:33
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα στα παιδιά

Διάβασα ένα δύο πραγματάκια για τα περί θαλασσινού
Και έχουμε και λέμε...
Αρχικά θα κατασκευαστεί ένα ενυδρείο DIy λογικά γτ δεν με βλέπω να βρίσκω κύβο στις διαστάσεις που θέλω άρα
51*51*51=132 λίτρα όγκος
Καθαρός όγκος νερού στο περίπου 100 λίτρα νερού
Το σκέφτηκα και επειδή όντος θα πιάνουν χώρο ο εξοπλισμός πάμε για σάμπ διαστάσεων 50*40*40=80 λίτρα (και μεγαλο ειναι αλλα ολα οκ οσο χορο εχεις τον βαζεις καλο κανει)
3 τρύπες μία Φ20 για την επιστροφή μου και έλεγα 2 Φ20 για τις εξόδους προς το σαμπ (ελπίζω να είναι αρκετές οι έξοδοι)
Υπερχείλιση με πλέξι όπως ακριβώς την έφτιαξε ο αγαπητός Κ.Τάκης. και εδω μια χαρα ειναι. θα κανεις εσωτερικο η εξωτερικο μπαλκονι?

3 διαμερίσματα όπως προτάθηκε από τον φίλο Νίκο και από μερικά άρθρα που διάβασα
με κατανομή διαμερισμάτων ως εξής:
1ο σκίμμερ + Κάλτσες αντιφώσφορος, ενεργός άνθρακας
2ο Θερμαντήρας
3ο Αντλία

Πριν προχωρήσω παρακάτω ας μείνουμε λιγάκι στο κομμάτι του εξοπλισμού
Και ας ξεκινήσουμε λίγο ανάποδα..
3ο Διαμέρισμα

Αντλία

Model
Size (L X W X H) DCT/DCS3000
Adjustable Flow Rate 1700L to 3000L
Max Height 2.7M
Hose Connector 1 Hose for 8/12/16mm
Watt DC24V 25W


2ο Διαμέρισμα

Θερμαντήρας
Fluval 150watt ή 200 watt

1o Διαμέρισμα
Skimmer
Εδώ υπάρχει ένας προβληματισμός μπορώ να πω...
το ένα είναι αυτό
http://www.aquario.gr/filtra/skimmer...t-skimmer.html
έπειτα
http://www.igna.gr/index.php/eshop/9...-mcx300-detail
το δευτερο ειναι καλητερο. επισις αξιοπιστο ειναι και αυτο http://aquariumshop.gr/shop/eksoplis...9004-9004-000/

και εκεί ξεμένω διότι δεν έχω ιδέα από μάρκες απλά κατάλαβα ότι το SKimmer είναι η καρδιά του θαλασσινού οπότε πάντα παίρνεις κάπως μεγαλύτερο 1,5-2 φορές παραπάνω από τα συνολικά σου λίτρα για να είσαι καλυμμένος σωστά?
Άρα το λογικό λέει το δεύτερο Sklmmer μιας και η μάρκα είναι καλύτερη από ότι κατάλαβα.

Stc-1000 Για ψύξη και θέρμανση στους 25-28C όπως διάβασα.
3 λογικά ανεμιστηράκια κονινγ 120αρια


Ρεφακτομετρο

Ενεργός Άνθρακας και αντιφωσφορος τα οποία τα αλλάζουμε συχνά συνήθως στις 3-4 βδομάδες.Σωστά? σωστα

Νεκρός Βράχος βραχου ανάλογα τα λίτρα 1 προς 10 απο οσο διαβασα αρα περιπου 10 κιλα καλα θα ειμαι λογικα σωστα? και εδω σωστα αλλα,η βοιολογια ειναι ολη στον βραχο αλλα ο βραχος ειναι και η ομορφια του εχυδρειου μας, ο σκελετος καλητερα, οποτε μπορεις να βαλεις οσο βραχο θες, με τρυπες για να μπορουν να κρυφτουν τα ψαρια σου και με καλη κυκλοφωρια, και αμα δεν ειναι αρκετος προσθετεις στο σαμπ.

Αραγωνίτης φανταζομαι για να καλυψω περιπου 4-5 cm θελω περιπου 8-10 κιλα αραγωνίτη?Σωστα?

Χρειάζομαι επίσης Κυκλοφοριτες που απο οτι διαβασα πρεπει να γυριζουν το νερο περιπου 30-40 φορες μπορει και 60 η κάνω λαθος?? αρα αν παρουμε την μεγιστη τιμη δλδ το 60,εχουμε 60*100=6000λιτρα/ω
Που καλο θα ηταν να το σπασω σε 2 κομματια δλδ 2 των 3000λιτρα ανα ωρα...σωστα? σωστα, αλλα αν βαλεις π.χ. μια rw4 μπορεις να παιξεις με τα προγραμματα της και να εχεις ομορφη κυνηση, ειναι καθαρα υποκημενικο οτι θες κανεις, εκτος αν βαλεις πολυ βραχο που τοτε η κοικλοφωρια πρεπει να ειναι καλη για να μην εχεις νεκρα σημεια. ενα αλλο θεμα ειναι τι ειδους κοραλια θα βαλεις τα μαλακά θελουν χαμηλοτερη απο τα LPS και τα LPS χαμηλοτερη απο τα SPS. ξεκεινα με μια φθινη κατα τη γνωμη μου μικρη 2000-3000 lt και θα το βρεις σιγα σιγα!
Δεν παιζει ρολο αν ειναι ρυθμιζομενος η οχι φανταζομαι σωστα? σωστα!

Φωτισμός περίπου 1 watt ανα λιτρο,απλα καπου διαβασα επισης οτι δεν παιζουν τοσο ρολο τα watt αλλα τα lux (φυσιολογικο μου ακουγεται μπορω να πω κιολας διοτι θεωρω λιγο λανθασμενη ορολογια watt/λιτρο)
Σιγουρα με λεντ λοιπον για χαμηλοτερες καταναλωσεις στην δεη(μην τους κανουμε και πλουσιους,οχι οτι δεν ειναι θα πει καποιος χααχαχαχαχαχ)

Και μας εμειναν αν δεν κανω λαθος τα 2 τελευταια αλλα καιριας σημασια Α/Ο και Α/Α

Οσο για την Α/Ο καπου ειδα μια που προταθηκε στο παρελθον
Νομιζω ειναι η παρακατω
http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30122
Αλλα ποσα λιτρα την ημέρα?

Τωρα για την Α/Α θα δω τι χωρο ελευθερο θα εχω στο σαμπ με την διαστασιολογιση που θα του κανω αλλα και την κατανομη χωρου ωστε αν μπορεσω να φτιαξω δοχειο καποιων λιτρων και ολα καλα με την γνωστη μεθοδο του Φιλου Γιαννη.

Δεν νομιζω οτι ξεχασα κατι (πιστευω δλδ)

Και παμε τωρα στις αποριες...
1)Πρωτα απο ολα με απασχολει το θεμα με το αλατι...Οταν λεμε αλατι σε ποιο αναφερομαστε???Το Α/Β δλδ χωρις τα προσθετα κανει ας πουμε??Η θελουμε καποιο συγκεκριμενο???
Να φανταστω οτι το τοποθετουμε σε καθε αλλαγη μιας και στην εξατμιση απο οτι διαβασα χανουμε νερο και οχι αλατι...για αυτο και η Α/Ο σωστα?
αρχικα την εξατμησητην συμπρωνεις ημερισια σιγα σιγα εκτος αν ειναι τοσο λιγη οποτε οκ! προφανος και το αλατι δεν εξατμηζεται ως στερεο. με την Α/Ο μπορεις εκτος την αναπληρωση να την χρησημοποιεις παντου, να ξεπλενεις δοχεια .. και γενικα οπου χρησημοποιεις γλυκο νερο. απο αλατι δεν ξερω να σε βοηθησω εγω βαζω θαλασσα
2)Διαβαζα για κατι ζουμια αλλα δεν πολυκαταλαβα για ποιο λογο ριχνουμε τι και ποτε??Καποια τοποθετηση παρακαλω.. ζουμια συμπλρωνουμε οταν εχουμε ελυψη σιστατικων απο τις καταναλωσεις κοραλιων, βραχου και γενικα οτι μεγαλωνει στο ενυδρειο μας. ειναι δ/μ KH, Mg, Ca. (αστο για αργοτερα)
3)Σε περιπτωση διακοπης ρευματος κλαιμε ετσι?Ποιο ειναι το οριο αντοχης των ζωντανων μας? Λυση Ups φανταζομαι... αρχικα καλο ειναι στο σαμπ να χωρανε αυτα α επιπλεων λιτρα που θα ριξει η υπερχυλιση μεχρι να σταματισει. απο κει και περα δεν θα χασεις τοσο ευκολα τα ζωντανα αλλα αν μπορεις να βαλεις Ups ακομα καλητερα!
4)Καπου διαβασα επισης για τις παραμετρους ενος θαλλασινου,αυτες τις φερνουμε εκει που θελουμε με τα ζουμια στην 2η ερωτηση που αναφερα? ναι Μερικα απο αυτα που χρησιμοποιητε? δ/μ με σκονες, θα τα πουμε οταν ερθει η ωρα

Υ.Γ
Ζητω συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα δεν μπορουσα να κανω κατι διαφορετικο...
Αναμονη για καποια πραγματακια ακομα που θελω οχι να ρωτησω τοσο αλλα να υπολογισω και να μου πειτε την αποψη σας
Αναμονη επισης για την σχεδιαση του χωρου...
Αυτα
Φιλικα και ευχαριστω προκαταβολικα
Λουκάς
-------------------------
Υπολογισα πολυ στο ποδι οτι για ενα τετοιο "ενυδρειακι" οι καταναλωσεις στην Δεη τον μηνα πανε περιπου στα 10€ ενω τον χρονο στα 115€...
λεει οτι το μηνημα ειναι πολυ συντομο και να βαλω 4 χαρακτηρες ακομα οποτε 1234
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02565 seconds with 11 queries