Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 11-04-18, 02:21
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pitsiovic Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας
Καλησπέρα και σε σένα.



Είπα να κάνω και γω την προσπάθεια μου με αυτά τα πανέμορφα ψάρια. Το project έχει ως εξής . Για αρχή εισαγωγή 10-12 ψάρια των 5-6 cm για να καταλήξουμε στον τελικό αριθμό των 7-8 ατόμων.
Εν αρχή διάβασε αυτό στο link, για να καταλάβεις πως ζουν οι δίσκοι.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92562

Μελλοντικός και τελικός στόχος είναι να καταφέρω να δω μικρά από γέννα γι αυτό στο σχέδιο είναι η και η κατασκευή μιας γεννήστρας + ακόμα μια γυάλα για το μεγάλωμα.
Την γέννα και τα αυγά, θα τα δεις και μάλιστα σύντομα... όπως θα διαβάσεις και στο κείμενο που σου έβαλα. Η επιτυχία της... είναι άλλο κεφάλαιο.
Αλλά αυτό μελλοντικά για αρχή έχει διάβασμα και κατανόηση αυτού του είδους.

Πάμε τώρα στα βασικά

Το ενυδρείο είναι 420ltr 120*70*55 με Sump 150ltr 95*40*40 με αντλία επιστροφής Jecod 4000.
ΑΝ διάβασες το κείμενο... θα κατάλαβες ότι η ουσία ΔΕΝ είναι στα λίτρα... αλλά στο μήκος κυρίως. Επίσης (επειδή πιο κάτω αναφέρεσαι σε θαλασσινό ενυδρείο)... για κάποιο λόγο που αγνοώ, όσοι "στήνουν" θαλασσινό προσθέτουν τα λίτρα του sumb στα λίτρα του ενυδρείου... κατά την άποψη μου λάθος... ΜΗΝ θεωρήσεις ότι διαθέτεις 420+150=570 λίτρα
Από φως έχω 3 φωτιστικά 2*39w T5 αλλά σκέφτομαι να κάνω χρήση των 2 μόνο αφού απ ότι διάβασα δεν χρειάζονται πολύ φως.
Τα ψάρια που θα βάλεις προφανώς θα είναι "εκτροφής"... κατά την άποψή μου το "δεν χρειάζονται πολύ φως" που έγραψες... απέχει "έτη φωτός" από την πραγματικότητα".
Σκέφτομαι λευκή άμμο χαλαζιακή ,ρίζες, κάποια λίγα εύκολα φυτά και κάποια επιφανείας.Το νερό θα ήθελα να έχει ένα τόνο κίτρινο τόσο ώστε να μην έχω πρόβλημα με τα εύκολα φυτά που θα βάλω.
Τι σχέση έχει ο "τόνος" του κίτρινου στο νερό, με τυχόν προβλήματα στα φυτά... εξήγησε μου ΔΕΝ καταλαβαίνω.

Τώρα ας ξεκινήσουμε τις ερωτήσεις......

1ον)ΒΙΟΛΟΓΙΑ Στο sump θα υπάρχει βαμβάκι->σφουγγάρι->βιολογικό υλικό.α) Τι βιολογικό υλικό προτείνετε και τι ποσότητα για αυτά τα λίτρα και με σκεπτικό ότι είναι δίσκοι και μάλιστα μικροί που θα γίνονται φαγοπότια καθημερινά;
Σε αυτά προφανώς γνωρίζεις την απάντηση... προσέχουμε για να έχουμε.
β)Αφού θα έχει στρώσει το ενυδρείο ,που θα γίνει με τον κλασικό αργό τρόπο με τροφή , η εισαγωγή των ψαριών θα πρέπει να γίνει με την μία ή σε 2-3 δόσεις ανά κάποιες μέρες.(εάν μπουν όλα μαζί δεν νομίζω το ενυδρείο να είναι έτοιμο βιολογικά, εάν πάλι γίνει με 4-4 ψάρια την φορά τα πρώτα πιστεύω πως θα έχουν θέμα καθώς θα είναι πολύ μικρή η ομάδα και λόγο ηλικίας θα έχουν μεγαλύτερο stress ). Άρα τι κάνουμε???
Η απάντηση είναι απλή... ανάλογα το πρόβλημα δίνουμε την κατάλληλη λύση. Και όλα μαζί να μπουν... τρόπος υπάρχει. Πόση εμπειρία έχεις στο ενυδρείο;

2ον)Κυκλοφορία Το νερό θα μπορεί να γυρνάει σε sump- ενυδρείο περίπου 6 φορές την ώρα. Στο ενυδρείο μήπως χρειάζεται να βάλω κάποιο μικρό κυκλοφορητή ; Εσείς χρησιμοποιήτε ;
Προσωπικά όχι... τα φίλτρα κάνουν αυτό που χρειάζομαι.

3ον)ΟΞΥΓΟΝΩΣΗ Θα χρειαστεί αεραντλία ή πιστεύεται πως λόγο sump θα είναι οκ από οξυγόνο;Και αν ναι θα μπορούσε να μπει στο sump;
Το ενυδρείο είναι κλειστό κύκλωμα... αυτή την ερώτηση φαντάζομαι την έχεις ήδη απαντημένη... ναι και να βάλεις.

4oν)ΦΩΣ Τι λάμπες προτείνετε; Είναι 4*39 Τ5

5ον)Το ενυδρείο αυτή την στιγμή είναι στημένο θαλασσινό. Αφού το αδειάζω θα χρειαστεί να γίνει καθαρισμός με χλωρίνη;
Κακό ΔΕΝ θα κάνεις... είπαμε προσέχουμε για να έχουμε.

6ον)Το νερό θα είναι από όσμωση και βρύση.Χρειάζονται εκτός από αντιχλώριο κάποιο άλλο βελτιωτικό ;
Το νερό θα είναι... ανάλογα με το νερό που θα βρίσκονται τα ψάρια, από εκεί που θα τα αγοράσεις, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Εφ' όσον λειτουργείς όσμωση θα κάνεις μίξη του "καθαρού" νερού της, με νερό από τα προφίλτρα της (όχι από την βρύση) και ΔΕΝ θα χρειάζεσαι βελτιωτικά.

Με συγχωρείτε για τ μέγεθος του κειμένου και τις πολλές ερωτήσεις αλλά θα ήθελα να αποφύγω όσο το δυνατό περισσότερα λάθη με την βοήθεια των πιο έμπειρων.
ΑΝ ακολουθήσεις τους βασικούς κανόνες... θεωρώ ότι το εγχείρημα σου θα είναι απροβλημάτιστο.
ΚΑΛΗ επιτυχία.-
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02701 seconds with 11 queries