Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 09-04-18, 22:27
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή Νέος στους Βασιλιάδες

Καλησπέρα σας



Είπα να κάνω και γω την προσπάθεια μου με αυτά τα πανέμορφα ψάρια. Το project έχει ως εξής . Για αρχή εισαγωγή 10-12 ψάρια των 5-6 cm για να καταλήξουμε στον τελικό αριθμό των 7-8 ατόμων.Μελλοντικός και τελικός στόχος είναι να καταφέρω να δω μικρά από γέννα γι αυτό στο σχέδιο είναι η και η κατασκευή μιας γεννήστρας + ακόμα μια γυάλα για το μεγάλωμα. Αλλά αυτό μελλοντικά για αρχή έχει διάβασμα και κατανόηση αυτού του είδους.

Πάμε τώρα στα βασικά

Το ενυδρείο είναι 420ltr 120*70*55 με Sump 150ltr 95*40*40 με αντλία επιστροφής Jecod 4000.Από φως έχω 3 φωτιστικά 2*39w T5 αλλά σκέφτομαι να κάνω χρήση των 2 μόνο αφού απ ότι διάβασα δεν χρειάζονται πολύ φως. Σκέφτομαι λευκή άμμο χαλαζιακή ,ρίζες, κάποια λίγα εύκολα φυτά και κάποια επιφανείας.Το νερό θα ήθελα να έχει ένα τόνο κίτρινο τόσο ώστε να μην έχω πρόβλημα με τα εύκολα φυτά που θα βάλω.

Τώρα ας ξεκινήσουμε τις ερωτήσεις......

1ον)ΒΙΟΛΟΓΙΑ Στο sump θα υπάρχει βαμβάκι->σφουγγάρι->βιολογικό υλικό.α) Τι βιολογικό υλικό προτείνετε και τι ποσότητα για αυτά τα λίτρα και με σκεπτικό ότι είναι δίσκοι και μάλιστα μικροί που θα γίνονται φαγοπότια καθημερινά; β)Αφού θα έχει στρώσει το ενυδρείο ,που θα γίνει με τον κλασικό αργό τρόπο με τροφή , η εισαγωγή των ψαριών θα πρέπει να γίνει με την μία ή σε 2-3 δόσεις ανά κάποιες μέρες.(εάν μπουν όλα μαζί δεν νομίζω το ενυδρείο να είναι έτοιμο βιολογικά, εάν πάλι γίνει με 4-4 ψάρια την φορά τα πρώτα πιστεύω πως θα έχουν θέμα καθώς θα είναι πολύ μικρή η ομάδα και λόγο ηλικίας θα έχουν μεγαλύτερο stress ). Άρα τι κάνουμε???

2ον)Κυκλοφορία Το νερό θα μπορεί να γυρνάει σε sump- ενυδρείο περίπου 6 φορές την ώρα. Στο ενυδρείο μήπως χρειάζεται να βάλω κάποιο μικρό κυκλοφορητή ; Εσείς χρησιμοποιήτε ;

3ον)ΟΞΥΓΟΝΩΣΗ Θα χρειαστεί αεραντλία ή πιστεύεται πως λόγο sump θα είναι οκ από οξυγόνο;Και αν ναι θα μπορούσε να μπει στο sump;

4oν)ΦΩΣ Τι λάμπες προτείνετε; Είναι 4*39 Τ5

5ον)Το ενυδρείο αυτή την στιγμή είναι στημένο θαλασσινό. Αφού το αδειάζω θα χρειαστεί να γίνει καθαρισμός με χλωρίνη;

6ον)Το νερό θα είναι από όσμωση και βρύση.Χρειάζονται εκτός από αντιχλώριο κάποιο άλλο βελτιωτικό ;

Με συγχωρείτε για τ μέγεθος του κειμένου και τις πολλές ερωτήσεις αλλά θα ήθελα να αποφύγω όσο το δυνατό περισσότερα λάθη με την βοήθεια των πιο έμπειρων.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01622 seconds with 11 queries